Όπεν Βαρκελώνης: Στον τελικό κόντρα στον Ναδάλ ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Eric Gaillard
Από Πάνος Κιτσικόπουλος with Reuters

Ο 19χρονος τενίστας έγινε ο πρώτος Έλληνας που προκρίνεται σε τελικό του ΑΤΡ έπειτα από 45 χρόνια

Την ευκαιρία για μια πρωτοφανή για τα ελληνικά χρώματα επιτυχία θα έχει την Κυριακή ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο 19χρονος τενίστας επικράτησε στα ημιτελικά του Όπεν της Βαρκελώνης του 11ου στον κόσμο Ισπανού Πάμπλο Καρένο Μπούστα με 2-0 σετ (7-5, 6-3) και προκρίθηκε στον πρώτο τελικό ΑΤΡ της καριέρας του, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ.

Παράλληλα, ο 63ος στον κόσμο Τσιτσιπάς έγινε ο πρώτος Έλληνας που φτάνει σε τελικό ΑΤΡ από το 1973, όταν ο Νικόλας Καλογερόπουλος είχε προκριθεί στον τελικό του Όπεν του Ντε Μόιν.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυναμικά και έκανε μπρέικ στον αντίπαλό του ήδη από το δεύτερο γκέιμ, παίρνοντας προβάδισμα 4-1. Ο Ισπανός αντέδρασε κι αυτός με μπρέικ και ισοφάρισε με 5-5, όμως έχασε την ευκαιρία για δεύτερο μπρέικ, με αποτέλεσμα να χάσει το σερβίς του και μαζί και το πρώτο σετ.

Το τρίτο μπρέικ του 19χρονου Έλληνα ήρθε στο δεύτερο σετ, όταν έκανε το 4-2, και του έδωσε την ευκαιρία να τελειώσει εύκολα το ματς και να το πανηγυρίσει με χαρακτηριστικό ενθουσιασμό, πέφτοντας στο χώμα!

Ανάμεσα στον Τσιτσιπά και το τρόπαιο στέκεται ο Ράφα Ναδάλ που έκανε επίδειξη δύναμης έναντι του Νταβίντ Γκοφάν, του οποίου επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-0) μέσα σε μόλις μία ώρα και 22 λεπτά.

Αν νικήσει τον Τσιτσιπά στον τελικό της Κυριακής, ο πρώτος στον κόσμο Ναδάλ θα κάνει τη 19η διαδοχική νίκη του στο αγαπημένο του χώμα, αλλά και θα σπάσει το φράγμα των 400 νικών συνολικά σε χωμάτινη επιφάνεια. Πέραν αυτού, τυχόν επικράτηση του Ναδάλ θα σημαίνει ότι ο Ισπανός σούπερ σταρ θα έχει διευρύνει το ρεκόρ του στη Βαρκελώνη στις 11 κατακτήσεις, μία εβδομάδα μετά την επίσης 11η κατάκτηση του μάστερς του Μόντε Κάρλο.

Aξίζει να σημειωθεί πως ο Ναδάλ δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε τελικό στη Βαρκελώνη, γεγονός που θα κάνει ενδεχόμενη νίκη του 19χρονου Έλληνα ακόμη σπουδαιότερη.