Grand Slam: Πρώτη νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Ο νεαρός τενίστας είναι νούμερο 40 στην παγκόσμια κατάταξη

Την πρώτη νίκη του σε κυρίως ταμπλό Grand Slam πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας, που εντυπωσιάζει με την ταχεία εξέλιξή του στα διεθνή κορτ, επικράτησε με 7-5, 6-7, 6-4, 6-3 του συνομηλίκου του Ισπανού, Κάρλος Ταμπερνέρ (Νο 194 στον κόσμο).

Ο Τσιτσιπάς που βρίσκεται στην 40ή θέση της παγκόσμιας κατάταξης, προηγήθηκε 3-0 και 5-2 στο πρώτο σετ, αλλά ο Ισπανός ισοφάρισε, για να έλθει η αντίδραση του νεαρού πρωταθλητή, που μετά από 58 λεπτά πήρε προβάδισμα με 7-5.

Το δεύτερο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό, καθώς ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε έξι φορές, αλλά ο Ταμπερνέρ ισοφάρισε ισάριθμες και πήρε το τάι μπρέικ με 7-6, μετά από μία ώρα και 11 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο σετ και διατηρώντας σταθερό προβάδισμα δύο γκέιμ, χρειάσθηκε 45 λεπτά για να πάρει το πλεονέκτημα με 6-4. Στο τελευταίο σετ, ο Έλληνας τενίστας έδειξε πιο σίγουρος από τον Ισπανό, κράτησε το σερβίς του και μετά από 41 λεπτά τελείωσε τον αγώνα με 6-3.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον 2ο γύρο θα είναι ο Αυστριακός Ντόμινικ Τιμ, Νο 8 στον κόσμο.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ