Στους «32» του Wimbledon ο Τσιτσιπάς!

Μπορεί ο αγώνας της Τετάρτης να μην ολοκληρώθηκε όμως την Πέμπτη ο έλληνας τενίστας επέστρεψε δυναμικά.

Μπορεί ο αγώνας της Τετάρτη να μην ολοκληρώθηκε όμως την Πέμπτη ο έλληνας τενίστας επέστρεψε δυναμικά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τελικά την πρόκριση στον 3ο γύρο του Wimbledon.

Την Τετάρτη ο αγώνας μεταξύ του Τσιτσιπά και του αμερικανού Τζάρεντ Ντόναλτντσον ολοκληρώθηκε... άδοξα, καθώς η βροχή διέκοψε το πρόγραμμα.

Έτσι, ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνέχισε την Πέμπτη την προσπάθεια πρόκρισης στον τρίτο γύρο.

Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας πήρε την πρόκριση με 3-2 σετ.

Παρά το προβάδισμα που πήρε ο Τσιτσιπάς στα δύο πρώτα σετ, ο Ντόναλντσον κατάφερε να τον… στριμώξει και να πάρει, μάλιστα, προβάδισμα στο πέμπτο σετ.

Ο Έλληνας τενίστας αντέδρασε στο φινάλε και πήρε τη σπουδαία πρόκριση για τους «32», για πρώτη φορά στην καριέρα του.

6-3, 6-2 ήταν το χθεσινό σκορ και σήμερα κατάφερε να κερδίσει το τελευταίο σετ με 6-3, σε έναν αγώνα θρίλερ.

Στο μεταξύ, βγήκε ο αντίπαλος του Ρότζερ Φέντερερ στον τρίτο γύρο και είναι ο Γερμανός Γιαν Λέναρντ Στρουφ, νικητής του «μαραθωνίου» κόντρα στον Ίβο Κάρλοβιτς με 6-7(5), 3-6, 7-6(4), 7-6(4), 13-11.