Με την κάμερα κινητού τηλεφώνου ένας από τους ελάχιστους πελάτες σε σουπερμάρκετ στο Πουέρτο Ορντάζ της Βενεζουέλας κατέγραψει τον πανικό που επικρατεί στο κατάστημα στην διάρκεια του σεισμού μεγέθους 7,3 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ.

Τα ράφια είναι άδεια λόγω των ελλείψεων κι έτσι ελάχιστα προϊόντα έχουν πέσει στο έδαφος.

Σύμφωνα με τις αρχές της Βενεζουέλας δεν υπάρχουν θύματα κι αυτό οφείλεται εν πολλοίς στο μεγάλος εστιακό βάθος, που υπολογίζεται στα 123 χιλιόμετρα, κάτι που περιόρισε και τις καταστροφές.

Ο σεισμός έχει επίκεντρο τις ανατολικές ακτές της Βενεζουέλας κι έγινε αισθητός μέχρι την πρωτεύουσα της γειτονικής Κολομβίας, Μπογκοτά.

Πολύτιμη ισοπαλία με 1-1 για τον ΠΑΟΚ μέσα στη Μπενφίκα

Πολύτιμο 1-1 κόντρα στην πολύ δυνατή Μπενφίκα μέσα στο Ντα Λουζ, απέσπασε ο ΠΑΟΚ και έχει το προβάδισμα για πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 1-0 με γκολ από πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου αλλά κατάφερε να ισφαρίσει με τον Ουάρντα στο 76'.

Η Μπενφίκα μπορεί να ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε το εκτός έδρας γκολ και πήρε μια υπερπολύτιμη ισοπαλία μέσα στη Λισαβόνα.

Σε μια εβδομάδα στην κατάμεστη Τούμπα οι ποδοσφαιριστές του Λουτσέκσου καλούνται να επισημοποιήσουν μια ιστορική πρόκριση για τον δικέφαλο της Θεσσαλονίκης.