Μυθικός Στέφανος Τσιτσιπάς! - Κόντρα στον Ναδάλ στους «4» του Αυστραλιανού Όπεν

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Adnan Abidi
Από Μάριος Ιωάννου with Reuters, ΑΠΕ-ΜΠΕ

Νέος θρίαμβος για τον Έλληνα τενίστα. Μετά τον Φέντερερ επικράτησε του Ισπανού Μπαουτίστα Αγούτ

Με μία ακόμη συγκλονιστική εμφάνιση ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Ισπανού, Μπαουτίστα Αγκούτ κι εξασφάλισε την πρόκριση για τους «4» του Australian Open.

Μυθικός Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 7-5,4-6, 6-4, 7-6 στη Rod Laver Arena τον Ισπανό Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Australian Open, εξακολουθώντας να γράφει στη Μελβούρνη, «χρυσή» ιστορία για το ελληνικό τένις και τον ελληνικό αθλητισμό.

Θα είναι ο πρώτος ημιτελικός του σε Grand Slam και εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ράφαελ Ναδάλ που κέρδισε με 3-0 σετ τον Φράνσις Τιαφό.

Βάσει του προγράμματος, που όμως ενδέχεται να έχει αλλαγές, ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί στις 10.30 το πρωί της Πέμπτης ώρα Ελλάδος και Κύπρου (πιο πριν, ξημερώματα, θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί στις γυναίκες ενώ ο δεύτερος ημιτελικός των ανδρών έχει προγραμματιστεί για τις 10:30 το πρωί της Παρασκευής).

Στου πιο πάνω βίντεο που αναρτήθηκε μετά το τέλος του αγώνα και είναι οι πρώτες δηλώσεις του Τσιτσιπά, οι Έλληνες φίλαθλοι που βρέθηκαν εκεί έλεγαν τον Εθνικό Ύμνο.

«Ζω το όνειρό μου. Νομίζω ότι είναι παραμύθι, αλλά είναι απλά η αλήθεια. Ζω αυτό για το οποίο δουλεύω πολύ σκληρά. Είναι συναισθηματική στιγμή, αλλά ξέρω ότι έχω δουλέψει πολύ σκληρά για να φτάσω εδώ. Όταν έλεγα στην αρχή της χρονιάς πως ένας από τους στόχους μου είναι να πάω στην ημιτελική φάση ενός Grand Slam, νόμιζαν ότι είμαι τρελός, αλλά να που έγινε.Δεν είναι όνειρο, αλλά μία πραγματικότητα», τόνισε ο Στέφανος στη συνέντευξή του μέσα από το court, μετά τη λήξη του αγώνα, ενώ στη συνέχεια επικαλέστησε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο:

«Η μεγαλύτερη πρόκληση ήταν να προετοιμαστώ για αυτό το ματς. Όπως είδα και στα social media γινόταν ένας πανικός. Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι τον Γιάννη Αντετοκούνμπο εδώ. Ήταν μία σπουδαία νίκη, που τράβηξε την προσοχή του κόσμου. Ήταν πρόκληση να μείνω συγκεντρωμένος, αλλά χαίρομαι που έπαιξα καλά».

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν εκπληκτικός σε ένα ακόμα παιχνίδι διάρκειας 3 ωρών και 14 λεπτών στην Μελβούρνη, που έγινε σε 24 βαθμούς θερμοκρασία, απέναντι σε έναν αντίπαλο, που επίσης έπαιζε στον πρώτο του προημιτελικό σε Major αλλά στα 30 του χρόνια, φτάνοντας από εννέα νίκες στη σειρά και έχοντας επικρατήσει μέσα στο 2019 των Τζόκοβιτς, Βαβρίνκα και Τσίλιτς, ενώ έχει κατακτήσει και το τουρνουά της Ντόχα.

Για μία ακόμα φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε την συμπαράσταση των Ελλήνων ομογενών της Μελβούρνης, που πανηγύρισαν τον ιστορικό θρίαμβο του 20χρονου πρωταθλητής μας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το πρώτο σετ με 7-5, έχασε το δεύτερο με 4-6, αλλά στα δύο που ακολούθησαν ήταν ασταμάτητος και με 6-4, 7-6 (2) έφτασε στην τεράστια νίκη και απέδειξε ότι συγκαταλέγεται μεταξύ των κορυφαίων του παγκοσμίου τένις.

Μετά το αρχικό «μούδιασμα» του στο πρώτο σετ, όπου ο Ισπανός Αουγκούστ έκανε break, ο Τσιτσιπάς ανέβασε στροφές, «εσπασε» δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του κι έφτασε στη νίκη με 7-5.

Και πάλι ο Μπαουτίστα έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο 2ο σετ, προσπάθησε ο Τσιτσιπάς να ισορροπήσει τα πράγματα, αλλά ο 30χρονος πέτυχε καλύτερα χτυπήματα σε καίρια σημεία και ισοφάρισε, 1-1.

Στο τρίτο και ίσως πιο καθοριστικό σετ του αγώνα, ο νεαρός πρωταθλητής φάνηκε να χάνει την συγκέντρωσή του αρχικά, κάνοντας και πάλι κάποια λάθη, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω σε 2-4 στα game.

Από κει και πέρα, όμως, «πάτησε το γκάζι» και με 4 games στη σειρά «άφησε άγαλμα» τον αντίπαλό του φτάνοντας στο 6-4 και στο προβάδισμα των σετ με 2-1!

Στο τέταρτο σετ τα πάντα κρίθηκαν στο tie-break μετά από ένα άκρως ισορροημένο ματς. Εκεί ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-0 πολύ γρήγορα και παρά τη «μίνι απάντηση» του Αουγκούστ (μείωσε σε 3-2), πήρε 4 συνεχόμενους πόντους και πανηγύρισε δικαιολογημένα την τεράστια νίκη μετά από 3 ώρες και 19 λεπτά αγώνα.

Ο Τσιτσιπάς έγινε ο πρώτος, χρονικά, που τσεκάρει το εισιτήριό του για τα ημιτελικά του πρώτου Grand Slam της χρονιάς και, ταυτόχρονα, ο νεότερος μετά τον Άντι Ρόντικ το 2003 που φτάνει στους «4» του Australian Open.

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, συνεχάρη τον Στέφανο Τσιτσιπά για τη μεγάλη νίκη επί του Ισπανού Μπαουτίστα Αγκούτ, που τον έφερε στα ημιτελικά του Australian Open.

Συγκεκριένα με ανάρτηση στο Twitter, ανέφερε:

«Το παραμύθι συνεχίζεται για τον Στέφανο Τσιτσιπά στη Μελβούρνη και μαζί του συνεχίζονται οι ευχές όλων μας για την κατάκτηση από τον @StefTsitsipas του πρώτου γκραν σλαμ στην καριέρα του. Δύο αγώνες έμειναν #tsitsipas #tennis #teamhellas?? #melbourne #Hellas #HellenicOlympic».

Πανηγυρισμοί έξω από το γήπεδο του τένις στην Μελβούρνη από Έλληνες φιλάθλους!