Θρίαμβος Τσιτσιπά στο ATP της Μασσαλίας

Από Konstantinos Tsellos with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το τουρνουά χωρίς να χάσει ούτε σετ

Τον δεύτερο σημαντικό τίτλο της καριέρας του κατέκτησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο 20χρονος πρωταθλητής επικράτησε στον τελικό του ATP 250, που φιλοξενήθηκε στην Μασσαλία, με 7-5, 7-6 (5) του 30χρονου Μιχαϊλ Κουκούσκιν από τον Καζακστάν και πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου, λίγους μήνες μετά τον θρίαμβο στο αντίστοιχο τουρνουά της Στοκχόλμης.

Μετά την υπερπροσπάθεια στο Australian Open, όπου έφθασε μέχρι τα ημιτελικά, ο Ελληνας πρωταθλητής ξεπέρασε μια περίοδο κάμψης και επανήλθε στους... γνωστούς ρυθμούς κατακτώντας το τρόπαιο στη Μασσαλία χωρίς να χάσει σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δύο τενίστες πήγαιναν γκέιμ-γκέιμ μέχρι το 5-5. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 6-5 και στη συνέχεια «έσπασε» το σερβίς του Καζάκου και πήρε το σετ με 7-5, μετά από περίπου 50 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, ο Ελληνας πρωταθλητής αισθάνθηκε ελαφρές ενοχλήσεις στα δεξιά πλευρά. Ο Καζάκος αντέδρασε και προηγήθηκε με 5-3. Ομως ο Τσιτσιπάς δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, ισοφάρισε σε 5-5 και προηγήθηκε με 6-5, για να κατακτήσει το σετ στο τάι μπρέικ με 7-5.

Με τη νίκη αυτή, ο Τσιτσιπάς βρίσκεται πλέον στο Νο 11 της παγκόσμιας κατάταξης που θα ανακοινώσει τη Δευτέρα η ATP, σε «απόσταση βολής» από την πρώτη δεκάδα του πλανήτη.