NBA: Σαρωτική πρεμιέρα για τους Μπακς με Air Giannis

Από Konstantinos Tsellos

Άνετη επικράτηση των Μπακς στο Μιλγουόκι επί των Πίστονς στο πρώτο ματς της σειράς των πλέι οφ

Με το δεξί μπήκαν στα πλέι οφ του NBA οι Μπακς, οι οποίοι επικράτησαν άνετα με 121-86 των Ντιτρόιτ Πίστονς στο Μιλγουόκι.

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα, ολοκληρώνοντας το πρώτο 12λεπτο με 38-18 και έκλεισε το ημίχρονο με 27 πόντους διαφορά (70-43) καθαρίζοντας ουσιαστικά από νωρίς το πρώτο ματς της σειράς.

Ο Έλληνας σούπερ-σταρ πέτυχε 24 πόντους (8/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 5/12 βολές), έκανε ρεκόρ καριέρας σε postseason με 17 ριμπάουντ, έδωσε τέσσερις ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο και όλα αυτά σε μόλις 23 λεπτά συμμετοχής.

Η πλήρης επικράτηση των Μπακς έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος και τη δυνατότητα στον Greek Freak να παρακολουθήσει ολόκληρη την 4η περίοδο από τον πάγκο παίρνοντας ανάσες ενόψει της συνέχειας του μαραθωνίου των πλέι οφ.

Ο Γιάννης πρόλαβε μάλιστα να κλέψει τις εντυπώσεις, καταγράφοντας το highlight του ματς με ένα κάρφωμα πατώντας από τη γραμμή των βολών, θυμίζοντας Air Jordan.

Άξιοι συμπαραστάτες του Αντετοκούνμπο ήταν οι Μίντλετον και Λόπεζ, που είχαν από 14 πόντους και ο Μπλέντσο με 15.

Από την πλευρά τους οι Πίστονς, που έπαιζαν χωρίς τον Μπλέικ Γκρίφιν δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει και πάλι στο Μιλγουόκι, τα ξημερώματα της Πέμπτης.