Η Λίβερπουλ κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ

Στην κορυφή της Ευρώπης η Λίβερπουλ μετά το 2-0 επί της Τότεναμ στον τελικό της Μαδρίτης

Η Λίβερπουλ κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ για έκτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από 14 χρόνια, επικρατώντας στη Μαδρίτη της Τότεναμ με σκορ 2-0.

H Λίβερπουλ προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μο Σαλάχ. Το πέναλτι προήλθε από χέρι του Σισοκό μέσα στην περιοχή, στα πρώτα δευτερόλεπτα του τελικού.

Από εκεί και πέρα η Λίβερπουλ έδωσε μπάλα και γήπεδο στην Τότεναμ η οποία κατάφερε να βγάλει ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, απειλώντας συχνά την εστία του Άλισον, με τον τερματοφύλακα των κόκκινων να κάνει μερικές σπουδαίες επεμβάσεις.

Και εκεί που πίεζε η Τότεναμ, στο 87' ο Οριγκί «εκτέλεσε» τον Λορίς, γράφοντας το τελικό 2-0.