Τζούντο: Δυο ακόμη χρυσά για την Ιαπωνία

Τζούντο: Δυο ακόμη χρυσά για την  Ιαπωνία
Από Euronews

Ολοκληρώθηκε το Grand Prix τζούντο της Βουδαπέστης

Ένας Ισπανός με ρίζες απο τη Γεωργία, ο Νικολόζ Σεραζαντισβίλι, ξεχώρισε την τρίτη ημέρα του Grand Prix τζούντο της Βουδαπέστης και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του αθλητή της ημέρας.

Μετά από μια δύσκολη αγωνιστική περίοδο, ο Ισπανός τζουντόκα πήγε στην Ουγγαρία για να κερδίσει.

Στον τελικό των έως 90 κιλών, έπαιξε με τον Ιάπωνα Σοτσιχίρο Μουκάι, με τους θεατές να απολαμβάνουν μια εξαιρετικά τακτική μονομαχία. Στο χρυσό βαθμό ο Σεραζαντισβίλι κέρδισε τον αγώνα.

«Είμαστε και οι δύο πολύ νευρικοί, το γνωρίζουμε πολύ καλά. Ένιωσα ότι είχε προετοιμαστεί για μένα, όπως είχα προετοιμαστεί και εγώ γι 'αυτόν. Ήταν ένας τελικός με πολύ τακτική με λίγες, αλλά πολύ σκληρές επιθέσεις», είπε ο Ισπανός τζουντόκα.

Ο πρόεδρος της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο, Μάριους Βίζερ απένειμε στον Ισπανό το χρυσό μετάλλιο.

Αθλήτρια της ημέρας αναδείχθηκε η πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια στις μικρές ηλικίες, Γιαπωνέζα, Τομίτα Ουακάμπα. Παρά το γεγονός ότι ήταν από τις ελαφρύτερες της κατηγορίας των +78 κιλών και ότι έκανε ντεμπούτο σε Grand Prix, είχε μεγάλη ωριμότητα για να πάρει τη νίκη κόντρα στην Τυνήσια, Νιχέλ Σειχ Ρουχού.

«Δεδομένου ότι η αντίπαλός μου ήταν πολύ μεγαλύτερη και δυνατότερη από μένα, ήξερα ότι έπρεπε να επικεντρωθώ στη λαβή μου και να σιγουρευτώ ότι δεν θα χτυπηθώ στις μονομαχίες μας» είπε η νεαρή Γιαπωνέζα.

Ο επίσης Γιαπωνέζος, Άαρον Γολφ, παγκόσμιος πρωταθλητής του 2017, έπαιξε στον τελικό των έως 100 κιλών των αντρών, εναντίον του Γκριγκόρι Μινάσκιν από την Εσθονία. Ο Γολφ αποδείχθηκε πολύ δυνατός για τον Εσθονό τζουντόκα.

Ο ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής της πυγμαχίας, Ίστβάν Κόβατς απένειμε τα μετάλλια.

Η Μάιρα Ακουϊάρ από τη Βραζιλία κέρδισε τον τίτλο στα έως 78 κιλά των γυναικών.

Ο Ισραηλινός, Ορ Σασόν ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στα +100 κιλά των αντρών. Στον τελικό δεν επέτρεψε στον Ιάπωνα, Καγκεούρα Κοκόρο να αμφισβητήσει την πρωτιά της κατηγορίας.

Η κίνησή της ημέρας ήταν ένα εντυπωσιακό Ούτσι Μάτα και ήρθε από τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή, Αβνταντβίλι Τσικισβίλι από τη Γεωργία, σε ένα εκπληκτικό Σαββατοκύριακο τζούντο στην Ουγγαρία!