Ολυμπιακός: Θριαμβευτικά από την Ρωσία στα αστέρια

EPA/YURI KOCHETKOV
EPA/YURI KOCHETKOV Πνευματικά Δικαιώματα © 2019YURI KOCHETKOV
Από euronews

Με δύο νίκες ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο της ρωσικής Κράσντονταρ και επιστρέφει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Με απροσδόκητο πρωταγωνιστή τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος μπήκε την ύστατη στιγμή στην ενδεκάδα και πέτυχε δυο γκολ, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 της Κράσνονταρ στη Ρωσία και σε συνδυασμό με τη νίκη 4-0 στο Γ. Καραϊσκάκης, προκρίθηκε στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά με στόχο να καλύψουν το μεγάλο χάντικαπ του πρώτου αγώνα και προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό, όταν από γύρισμα του Βάντερσον ο Ούτκιν άνοιξε το σκορ για την Κράσνονταρ.

Η ελληνική ομάδα όμως απάντησε ακαριαία. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Βαλμπουενά έκανε το γύρισμα και ο Ελ Αραμπί με δύσκολη προσπάθεια εξ' επαφής ισοφάρισε. Ο Μαροκινός στράικερ, ο οποίος αντικατέστησε τον Γκερέρο που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην προθέρμανση, σκόραρε το πρώτο ευρωπαϊκό του γκολ με τα ερυθρόλευκα.

Ο Ολυμπιακός δεν επειλήθηκε στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, ήλεγξε το ματς και πήγε στα αποδυτήρια κρατώντας σφιχτά την πρόκριση στα χέρια του.

Με το ξεκίνημα μάλιστα του δεύτερου μέρους ουσιαστικά σφράγισε οριστικά το εισιτήριο της πρόκρισης με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Στο 47' νέο γύρισμα του Βαλμπουενά και κοντινή προβολή του Ελ Αράμπι για το 2-1.

Το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τους ερυθρόλευκους που έχασαν ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Το τελικό 2-1 ωστόσο ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Ολυμπιακό την επιστροφή του στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργανωσης μετά από απουσία δυο ετών.