Αυλαία στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ - Στο Γιουρόπα συνεχίζει ο Ολυμπιακός

Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo/Petros GiannakourisPetros Giannakouris
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Ερυθρό Αστέρα με 1-0 και πήραν την τρίτη θέση στον δεύτερο όμιλο.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού συνεχίζεται στο Γιουρόπα Λιγκ, μετά τη νίκη των ερυθρολεύκων επί του Ερυθρού Αστέρα με 1-0. Το νικητήριο γκολ των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι ήταν ξεκάθαρα καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, πέτυχε ο Ελ Αραμπί με πέναλτι στο 87ο λεπτό.

AP Photo/Petros Giannakouris

Οι Σέρβοι είχαν χάσει την ευκαιρία να προηγηθούν από την άσπρη βούλα στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Τομανέ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπάγερν νίκησε την Τότεναμ στο Μόναχο με 3-1, κάνοντας το έξι στα έξι για μια εύκολη πρωτιά στο δεύτερο γκρουπ.

Με γκολ των Ζοάο Φέλιξ και Φελίπε η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Λοκομοτίβ Μόσχας και προκρίθηκε από τον τέταρτο όμιλο στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Μαδριλένοι έχασαν πέναλτι με τον Τρίπιερ μόλις στο 2ο λεπτό, όμως ο Φέλιξ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα στο 17'. Το γκολ του Μοράτα στο 26' ακυρώθηκε ως οφσάιντ και στο 54' το βολέ του Φελίπε διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

AP Photo/Manu Fernandez

Στο άλλο ματς του τέταρτου ομίλου, η Γιουβέντους νίκησε με 2-0 τη Μπάγερ μέσα στο Λεβερκούζεν και κατέκτησε την πρώτη θέση, στέλνοντας τους Γερμανούς στο Γιουρόπα Λιγκ.

Ξεκάθαρα ήταν τα πράγματα στον πρώτο όμιλο, με την Παρί να σφραγίζει με πεντάρα επί της Γαλατά την πρωτιά της, την ώρα που η Ρεάλ έφευγε νικήτρια με 3-1 από το Μπριζ.

Σίτι και Αταλάντα προκρίθηκαν στους «16» από το τρίτο γκρουπ, φεύγοντας νικήτριες από τις έδρες αντίστοιχα των Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1-4) και Σαχτάρ Ντονέτσκ (0-3), με τους Ουκρανούς να συνεχίζουν στο Γιουρόπα Λιγκ.

Η κλήρωση θα διεξαχθεί στις 13:00 της ερχόμενης Δευτέρας στη Νιόν. Τα πρώτα ματς της επόμενης φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ θα πραγματοποιηθούν στις 18/19 και 25/26 Φεβρουαρίου και οι ρεβάνς στις 10/11 και 17/18 Μαρτίου.

Ο Ολυμπιακός θα μάθει την ίδια ημέρα και μία ώρα αργότερα τον αντίπαλό του στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, με τα πρώτα παιχνίδια να διεξάγονται στις 20 Φεβρουαρίου και οι ρεβάνς στις 27 του ίδιου μήνα.