Τσάμπιονς Λιγκ: Θετικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό (2-2 με την Τότεναμ)

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός γύρισε το ματς στο «Καραϊσκάκης» από 0-2 και πήρε τον βαθμό στην πρεμιέρα του ομίλου

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τον πρώτο βαθμό στην πρεμιέρα του ομίλου του στο Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης, Τότεναμ.

Η επιτυχία των «ερυθρολεύκων» γίνεται ακόμη μεγαλύτερη, δεδομένου πως βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το...πουθενά ουσιαστικά, δεχόμενος δύο γκολ στο 26' (πέναλτι του Κέιν) και το 30' (εξαιρετικό σουτ του Μόουρα).

Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός έπαιξε όπως είχε ζητήσει ο Πέδρο Μαρτίνς, με ενέργεια και ψυχή, και κατάφερε αρχικά να μειώσει με τον Ποντένσε στο 44' και να βγάλει το ημίχρονο στο 1-2.

Στο δεύτερο μέρος έφτασε στην ισοφάριση νωρίς, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βαλμπουενά στο 54' και από εκεί και πέρα το ματς ήταν μία ρώσικη ρουλέτα.

Αυτό που κρατάει ο Ολυμπιακός είναι η ανατροπή απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα αλλά και οι ευκαιρίες που είχε για να πάρει ακόμη και τη νίκη.

Επόμενη αποστολή της ελληνικής ομάδας είναι το εκτός έδρας ματς με τον Ερυθρό Αστέρα, που θα διεξαχθεί την 1η Οκτωβρίου στο Βελιγράδι.