Πνευματικά Δικαιώματα AP photoAriel Schalit
Πνευματικά Δικαιώματα AP photo
Από euronews

Το εναρκτήριο τουρνουά τζούντο της διεθνούς ομοσπονδίας για το 2020

Πλημμύρισε από τον ενθουσιασμό των Ισραηλινών φιλάθλων το εναρκτήριο τουρνουά τζούντο της διεθνούς ομοσπονδίας για το 2020.

Σε μια κατάμεστη σάλα στο Τελ Αβίβ, οι λάτρεις του τζούντο παρακολούθησαν μια θεαματική τελετή έναρξης, αντάξια που ανταγωνισμού που ακολούθησε.

-Η Κάγια Κάιζερ αναδείχθηκε αθλήτρια της ημέρας. Η 19χρονη Σλοβένα έπαιξε στα έως 57 κιλά και πήρε το πρώτο χρυσό για το 2020 στα Grand Prix. Η Κάιζερ με εξαιρετική αγωνιστική τακτική έφτασε στον τελικό όπου αντιμετώπισε τη Γαλλίδα, Ελέν Ρεσεβό.

Με ένα Waza-ari κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και αποκάλυψε με χιούμορ το μυστικό της επιτυχίας της.

«Ίσως ήταν η σοκολάτα για πρωινό. Όταν ήρθα εδώ δεν αισθανόμουν τόσο καλά, αλλά έπειτα κοιμήθηκα και ένιωσα τέλεια. Είχα πραγματικά σκληρές μάχες, αλλά νιώθω καλά», είπε η νεαρή Σλοβένα.

-Αθλητής της ημέρας ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Αν Μπάλ.

Ο Κορεάτης τζουντόκα αναδείχθηκε σε ηγετική μορφή της πρώτης ημέρας στο  Grand Prix του Τελ Αβίβ. Στον τελικό της κατηγορίας των έως 66 κιλών των αντρών, νίκησε τον Γερλάν Σαρικζάνοφ, από το Καζακστάν.

«Προετοιμάζομαι για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 και είμαι ενθουσιασμένος που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην πρωτη μεγάλη διοργάνωση της χρονιάς. Κοίταζα ένα ένα τα παιχνίδια, καθώς έτσι μπορώ να κατακτήσω το χρυσό στο Τόκιο», είπε ο σπουδαίος Κορεάτης τζουντόκα.

-Στα έως 52 κιλά των γυναικών μεγάλη νικήτρια η Γιαπωνέζα Μαέντα Κισίμα. Της απονεμήθηκε το χρυσό μετάλλιο από τον Ρον Χουλντάι δήμαρχο του Τελ Αβίβ.

-Ο Κιμ Ουόν Ζιν από την Νότια Κορέα πήρε το χρυσό στα έως 60 κιλά μετά από έναν σκληρό αγώνα με τον Τούρκο, Μιχράς Ακούς. Αυτό ήταν το έκτο χρυσό για τον Κορεάτη τζουντόκα σε Grand Prix.

-Έχοντας πρόσφατα αλλάξει κατηγορία βάρους από τα έως 52 κιλά στα έως 48 η Γιαπωνέζα Τσουμόντα Νατσούμι απέδειξε στον τελικό κόντρα στη Γαλλίδα, Σιρλέν Μπουκλί, ότι παραμένει κυρίαρχος, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

-Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον τοπικό ήρωα, Ταλ Φλίκερ. Ο Ισραηλινός κατάφερε τελικά στα έως έως 66 κιλά να φορέσει στο στήθος του το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Ισραηλινός παγκόσμιος πρωταθλητής έδειξε πόσο όμορφο είναι το τζούντο, πετυχαίνοντας ένα εμφατικό Ippon που ξεσήκωσε το ένθερμο κοινό του Τελ Αβίβ. Μια υπέροχη πρώτη ημέρα του Grand Prix στο Ισραήλ.