Χρυσές νίκες από τους Ισραηλινούς τζουντόκα στο Γκραν Πρι του Τελ Αβίβ

Πνευματικά Δικαιώματα APAriel Schalit
Πνευματικά Δικαιώματα AP

Ολοκληρώθηκε το πρώτο διεθνές τουρνουά τζούντο του 2020 - Πήραν μέρος αθλητές από 53 χώρες

Χρυσή μέρα για το ισραηλινό τζούντο στο κλείσιμο του Γκραν Πρι του Τελ Αβίβ. Ο και ο Όρι Σάσον ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στις κατηγορίες των έως 100 κιλών και άνω των 100 κιλών αντίστοιχα.

Ο Πάλτσικ συνάντησε στον τελικό τον Βραζιλιάνο τζουντόκα Γκονσάλβες. Ο 28χρονος Ισραηλινός κατάφερε με έξυπνες κινήσεις και σεβόμενος πάντα τον αντίπαλό του να κατακτήσει το χρυσό και χαρίσει μαγικές στιγμές στους συμπατριώτες του τον αποθέωσαν.

Την απονομή έκανε ο Σίλβαν Άνταμς, εκ των διοργανωτών του Γκραν Πρι του Τελ Αβίβ.

Οι δυο αθλητές ήταν πολύ ικανοποιημένοι για τις νίκες τους.

Το επίτευγμα του Όρι Σασόν ήταν επίσης σημαντικό. Επιδεικνύοντας μεγάλη αποφασιστικότητα, κατάφερει να νικήσει τον Κιμ Σουνγκμίν από τη Νότια Κορέα. Χρησιμοποιώντας τεχνικές ρίψεις με άριστη εκτέλεση κατάφερε να επικρατήσει και να εξασφαλίσει το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για το Ισραήλ.

Την απονομή στον Σασόν έκανε ο αντισυνταγματάρχης Μίρι Ρεγκέβ, υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού του Ισραήλ.

Στις γυναίκες τζουντόκα ξεχώρισε η Βρετανίδα Νάταλι Πάουελ. Στον τελικό των 78 κιλών αντιμετώπισε την Αυστριακή Μπέρναντετ Γκραφ. Κατάφερε να επικρατήσει της αντιπάλου της και με μια εκπληκτική τεχνική ποδιών ούτσι γκάρι να κατακτήσει το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά από το 2017.

Στην κατηγορία των 90 κιλών, ο 27χρονος πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής από τη Νότια Κορέα Ντονγκ-χαν Γκουάκ νίκησε τον Τούρκο Μιχαήλ Οζερλέρ. Χάρισε έτσι το τρίτο χρυσό στη χώρα του ανεβάζοντας τη Νότια Κορέα στην πρώτη θέση της λίστας των μεταλλίων.

Σημαντική ήταν και η νίκη της Γαλλίδας Ρομάν Ντικό στον τελικό της κατηγορίας άνω των 78 κιλών επί της Ολλανδής Τέσι Σάβελκουλς.

Η πιο ξεχωριστή στιγμή της τρίτης και τελευταίας μέρας της διοργάνωσης ήταν όταν ο Ραφαέλ Μασέδο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 90 κιλών με μια υποδειγματική εκτέλεση της μικτής τεχνικής χεριών Morote Seoi Nage.