Σάρωσε η οικογένεια Ούτα στο Ντίσελντορφ

Πνευματικά Δικαιώματα Euronews
Από euronews

Χρυσά μετάλλια για τα αδέλφια Άμπε και Χιφούμι στο Grand Slam του τζούντο

Στον αστερισμό της σπουδαίας Άμπε Ούτα κύλησε η πρώτη ημέρα του Grand Slam του τζούντο στο Ντίσελντορφ της Γερμανίας. Η 19χρονη δυο φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια, ήταν κυρίαρχη στην κατηγορία έως 52 κιλά των γυναικών, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Το 2017 η Γιαπωνέζα τζουντόκα κατακτώντας και τότε το χρυσό στο Ντίσελντορφ, είχε γίνει η νεαρότερη νικήτρια σε τουρνουά της παγκόσμιας ομοσπονδίας.

Στον τελικό αντιμετώπισε τον κακό της δαίμονα την Γαλλίδα, Αμαντίν Μπουσάρ, η οποία τον περασμένο Νοέμβριο είχε νικήσει την Άμπε στο Grand Slam της Οσάκα. Αυτή τη φορά όμως η Γιαπωνέζα ήταν ασταμάτητη, νίκησε την αντίπαλό της και κατέκτησε το πολυπόθητο χρυσό μετάλλιο.

Ο Ουμούρα Χαούκι επικεφαλής του τμήματος προώθησης της Διεθνούς Ομοσπονδίας τζούντο, απένειμε τα μετάλλια.

«Ήμουν πολύ νευρική στο Grand Slam της Οσάκα. Αυτή τη φορά ήμουν πιο χαλαρή και αποφασισμένη να κερδίσω», είπε η Άμπε Ούτα .

-Το Grand Slam στο Ντίσελντορφ αποδείχθηκε ότι ήταν υπόθεση της οικογένειας Ούτα. Ο αδελφός της Άμπε, ο Χιφούμι, επίσης δυο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν εντυπωσιακός από τα προκριματικά. Στον τελικό συνάντησε τον Γεωργιανό, Βάζα Μαργκβελασβίλι.

Ο Γιαπωνέζος τζουντόκα πετυχαίνοντας ένα υπέροχο O-goshi, εξασφάλισε το όγδοο χρυσό του μετάλλιο σε Grand Slam. Μια όντως εντυπωσιακή συγκομιδή. Τα μετάλλια απένειμε το μέλος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, Γιασουχίρο Γιαμασίτα.

«Πάντα πηγαίνω για το ippon. Ήμουν σε θέση να το κάνω στον τελικό και αυτό με οδήγησε στη νίκη» είπε ο Χιφούμι Ούτα.

-Στην μικρή κατηγορία των γυναικών τα έως 48 κιλά, κυριάρχησε μια πρωτοεμφανιζόμενη. Η Γαλλίδα, Σιρέν Μπουκλί εξουδετέρωσε το εμπόδιο της Γιαπωνέζας παγκόσμιας πρωταθλήτριας, Φούνα Τονάκι και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

-Στην κατηγορία των έως 60 κιλών των αντρών, ο τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Ναοχίσα Τακάτο, πέρασε στον τελικό με ένα εκπληκτικής τεχνικής sode-tsurikomi-goshi. Στον τελικό πήρε το χρυσό μετάλλιο άνευ αγώνα, καθώς ο αντίπαλός του, Γιανγκ Ουέι, από την Ταϊβάν, δεν μπόρσε να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού.

Τα μετάλλια απένειμε ο Ολυμπιονίκης Ρόμπερτ βαν ντε Βάλε.

-Η Τζέσικα Κλίμκαϊτ από τον Καναδά, εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο στα έως 57 κιλά των γυναικών, κερδίζοντας τη Σάρα Λεόν Σιζίκ από τη Γαλλία.

-Η κίνηση της ημέρας ήταν ένα θεαματικό sode-tsurikomi-goshi που πέτυχε ο Αμπουντλχαλίλο από τη Ρωσία.