Τσάμπιονς Λιγκ: Οι «δράκοι» λύγισαν τον Ολυμπιακό

Το πρώτο γκολ της Πόρτο στο ματς με τον Ολυμπιακό
Το πρώτο γκολ της Πόρτο στο ματς με τον Ολυμπιακό Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Από Αραμπατζόγλου Μιχάλης

Η Πόρτο επικράτησε 2-0 του Ολυμπιακού

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε το δύο στα δύο στον πρώτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ κερδίζοντας τη Λοκομοτίβ στη Μόσχα με 2-1 ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε σε ματς θρίλερ της Σάλτσμπουργκ με 3-2 και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στη διοργάνωση.

Στον δεύτερο όμιλο, η Γκλάντμπαχ έχασε μέσα από τα χέρια της μία σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ καθώς οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν από 2-0 σε 2-2 σκοράροντας στο 87' και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σαχτάρ και Ίντερ έμειναν στο 0-0 στην Ουκρανία, κάτι που επέτρεψε στη Σαχτάρ να μείνει μόνη της στην κορυφή.

Στον τρίτο όμιλο, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε άνετα από τη Μασσαλία με σκορ 3-0 και είναι μόνη πρώτη. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 2-0 από την Πόρτο εκτός έδρας, μένοντας στους τρεις βαθμούς, όσους έχουν και οι Πορτογάλοι.

Στον τέταρτο όμιλο, η Λίβερπουλ επικράτησε της Μίντιλαντ στο Άνφιλντ πολύ πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-0, ενώ όπως αναμενόταν Αταλάντα και Άγιαξ πρόσφεραν συναρπαστικό θέαμα στο Μπέργκαμο. Το τελικό 2-2 επέτρεψε στην Αταλάντα να μείνει στη δεύτερη θέση.