Τσάμπιονς Λιγκ: Ήττα Ολυμπιακού και ντεμπούτο Τσιμίκα

Πνευματικά Δικαιώματα Peter Powell/Pool via AP

Η ανασκόπηση των αγώνων της Τρίτης

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-0 στην Αγγλία από την Μάντσεστερ Σίτι και σε συνδυασμό με το άλλο αποτέλεσμα του ομίλου, έπεσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά την συμπλήρωση τριών αγωνιστικών.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας πάλεψαν για 80 λεπτά αλλά τελκιά γνώρισαν βαριά ήττα στο Ετιχαντ. Ο Φεράν Τορες άνοιξε το σκορ στο 12' και μέχρι το τελευταιο δεκάλεπτο του αγωνα αυτό παρέμενε εύθραυστο με τον Ολυμπιακό να έχει ευκαιρίες ισοφάρισης. Στο τέλος όμως δεχτηκε τερματα απο Ζεσούς και Κανσέλο.

Για τον τρίτο ομιλο επίσης, είχαμε ίδιο ακορ και στην Πορτογαλία καθώς με Μαρεγκά, Ολιβέιρα και Λουις Ντίας η Πόρτο νίκησε 3-0 την Μαρσέιγ.

Το ενδιαφέρον των πιο πολλών ουδετερων ποδοσφαιρόφιλων το βράδυ της Τρίτης εστιάστηκε στον Β' Ομιλο. Εκει ειχαμε το μεγαλο παιχνιδι ης βραδιας αναμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Ιντερ.

Οι Ισπανοι προηγήθηκαν τρεις φορές, ισοφαρίστηκαν όμως μονο τις δύο και ετσι χαρη στα τέρματα των Μπενζεμά, Ράμος και Ροντρίγκο πήραν βαθιά ανάσα.

Την ιδια ωρα στην Ουκρανία είχαμε ενα εμφατικο 6-0 της Μπορουσια Μενχενγκλαντμπαχ επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ, που διαμορφώθηκε με χατ τρικ του Πλεά.

Πυροβόλο και η έτερη γερμανική ομάδα που αγωνιζόταν το βράδυ της Τρίτης. Η πρωταθλήτρια Ευρωπης Μπάγερν Μονάχου φιλοδώρησε και αυτη με εξι γκολ και μάλιστα εκτός έδρας την γειτονική της Σαλτσπουργκ.

Με το επιβλητικό 6-2 η Μπαγερν έχει το απολυτο με τρεις νίκες, την ιδια ωρα που η Ατλετικο Μαδρίτης εμενε στο 1-1 με την Λοκομοτίβ στη Μόσχα..

Για τον Δ Ομιλο η Λιβερπουλ συνετριψε με 5-0 στον Μπέργκαμο την Αταλάντα και έκανε το 3 στα 3. Στον αγωνα αυτο έκανε το ντεμπουτο του με τους Κοκκινους στο Τσαμπιονς Λιγκ και ο Ελληνας δεθνης Κωστας Τσιμίκας, ο οποίος αγωνιστηκε στο τελευταιοο 10λεπτο αντικαθιστώντας τον Βαϊνάλντουμ.

Στον αλλο αγωνα ο Αγιαξ παρα τις 11 απουσιες λογω κορονοιου έφυγε με το πολυτιμο διπλο από την έδρα της Μίτιλαντ, κερδιζοντας τους Δανους με 2-1.