Europa League: Ομόνοια-ΠΑΟΚ 2-1 και ΑΕΚ-Μπράγκα 2-4

ΟΜΟΝΟΙΑ-ΠΑΟΚ
ΟΜΟΝΟΙΑ-ΠΑΟΚ Πνευματικά Δικαιώματα ΑΠΕ-ΜΠΕ via SAVVIDES PRESS/ 2020
Από Ioannis Giagkinis

Τυπική διαδικασία η τελευταία αγωνιστική για τις ελληνικές και την κυπριακή ομάδα

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ το βράδυ της Πέμπτης σε αναμέτρηση που ήταν θεωρητικά αδιάφορη βαθμολογικά για την κυπριακή ομάδα αλλά ματς ζωής ή θανάτου για την ελληνική. Ετσι και οι δυο ομάδες θα εγκαταλείψουν το Europa League και γενικά την φετινή τους ευρωπαϊκή προσπάθεια μετά τις αδιάφορες βαθμολογικά αναμετρήσεις της άλλης Πέμπτης.

Μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια είδε τον Κακουλλή να εκμεταλλεύεται την κακή αντίδραση των «ασπρόμαυρων» και του γκολκίπερ Ζίβκοβιτς και να ανοίγει το σκορ. Πριν το ημίχρονο ωστόσο η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία κατάφερε να ισοφαρίσει με μια έξοχη συνεργασία των Ελ Καντουρί - Ζίβκοβιτς που κατέληξε στον νεαρό Τζόλη, που έκανε το 1-1 στο 39'.

Οι δυο ομάδες στην συνέχεια σημάδεψαν τα δοκάρια αλλά στο 84' ένα λάθος του Καντουρί έφερε ένα πέναλτι για την Ομόνοια που ο Γκόμεθ μετέτρεψε σε γκολ για το τελικό 2-1 στο ΓΣΠ. Την ίδια ώρα η PSV Αϊντχόφεν έφευγε θριαμβεύτρια από τη Γρανάδα, εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και η Ομόνοια θα αγωνιστούν μόνο για λόγους γοήτρου την επόμενη εβδομάδα και ακολουθως θα στρέψουν το ενδιαφέρον τους στις εγχώριες διοργανώσεις, αφού η ευρωπαϊκή τους πορεία κάπου εδώ τερματίζεται.

Βαριά ήττα και αντίο για ΑΕΚ

Νωρίτερα η ΑΕΚ είχε αποχαιρετίσει και αυτή ουσιαστικά το Europa League, καθώς ηττήθηκε 2-4 από τη Μπράγκα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο του 7ου ομίλου της διοργάνωσης. Ήταν η τέταρτη ήττα σε πέντε αγώνες για την Ένωση που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο.

Στο 7΄ ο Τορμένα άνοιξε το σκορ και στο 9΄ ο Εσγκάιο έκανε το 0-2. Ο Ρικάρντο Όρτα στο 45΄ και ο Γκαλένο στο 83΄ πέτυχαν τα υπόλοιπα γκολ των Πορτογάλων, ενώ για την Ένωση είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 ο Ολιβέιρα στο 31΄ και μετρίασε κάπως την διαφορά ο Βασιλαντωνόπουλος διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 88΄.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ κλείνει τους αγώνες της με τρεις εντός έδρας ήττες (και 3-9 τέρματα), ενώ έχουν περάσει πάνω από δέκα χρόνια από τότε που νίκησε για τελευταία φορά εντός έδρας σε ματς ομίλου ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Το παιχνίδι με την Λέστερ την άλλη εβδομάδα στην Αγγλία θα είναι απλά τυπική διαδικασία.