Miami Open: Λύγισε μετά από συγκλονιστικό ημιτελικό η Μαρία Σάκκαρη

Η ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ
Η ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo/Lynne Sladky
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo/Lynne Sladky

Αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης και ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα τα ξημερώματα της Παρασκευής (ωρα Ελλάδας) η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 2-1 σετ από την Καναδή Μπιάνκα Βανέσσα Αντρέσκου στον μεγάλο ημιτελικό του Miami Open.

Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε περισσότερα γκέιμ από την αντίπαλό της στο παιχνίδι, καθως η Αντρέσκου κέρδισε και τα δυο της σετ στο τάι μπρέικ, ωστόσο στάθηκε πιο ψύχραιμη και πήρε την πρόκριση στον τελικό με 7-6(7),3-6, 7-6(4) από την  και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδειχνε ικανή για τη νίκη. Στα κρίσιμα σημεία, ωστόσο δεν στάθηκε τυχερή. Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη έχασε δύο σετ πόιντ στο καθοριστικό game και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Αυτό, όμως, δεν την επηρέασε και πήρε εύκολα το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τελευταίο σετ οι δύο αθλήτριες έφτασαν ξανά στο τάι μπρέικ, όπου η κούραση «μίλησε» και η Καναδή πήρε τη νίκη.

Στον τελικό η Αντρέσκου θα αντιμετωπίσει την Άσλεϊ Μπάρτι η οποία νωρίτερα επικράτησε 6-3, 6-3 κόντρα στην Ελίνα Σβιτολίνα.

Ηττα και για Τσιτσιπά

Το βράδυ της Πέμπτης μεγάλη ευκαιρία να προχωρήσει στα ημιτελικά του Miami Open έχασε και ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Το εμπόδιο του Πολωνού Χούμπερτ Χούρκατς αποδείχθηκε αξεπέραστο για τον Ελληνα, με τον 24χρονο Πολωνό να επικρατεί 2-1 σετ με ανατροπή και να παίρνει την πρόκριση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, αλλά στη συνέχεια η απόδοσή του έπεσε ανεξήγητα, με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να ισοφαρίσει κατακτώντας το δεύτερο σετ με 6-3 κι εν τέλει να φτάσει στη νίκη κερδίζοντας και το τρίτο, με 6-4.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης ο Χούρκατς θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αντρέι Ρούμπλεφ και τον Σεμπ Κόρντα, που θα ξεκινήσει στις 02:00 τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Καθοριστικό σημείο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, όταν ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με μπρέικ 2-0 και 40-15 στο σερβίς του Χούρκατς, αλλά αντί να προηγηθεί 3-0 δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του και στο τέλος το πλήρωσε.

Ο Πολωνός μείωσε, ο Τσιτσιπάς αρχικά εκνευρίστηκε κι άρχισε τα λάθη, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μια αναπάντεχη, σε σχέση με το ξεκίνημά του στον αγώνα, ήττα.