ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ
ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ Πνευματικά Δικαιώματα Peter Dejong/The Associated Press
Πνευματικά Δικαιώματα Peter Dejong/The Associated Press
Από euronews

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο του μέσα στο 2021 και «βλέπει» Ρολάν Γκαρός

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-3, 6-3 του Κάμερον Νόρι στον τελικό του Όπεν της Λιόν και κατέκτησε τον έβδομο τίτλο στην καριέρα του και πέμπτο σε τουρνουά ATP 250.

Ο Έλληνας τενίστας (Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης) χρειάστηκε 1 ώρα και 9 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του φορμαρισμένου Βρετανού, που βρίσκεται στο Νο 49.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός από το ξεκίνημα, με τον Νόρι να απειλεί τον Τσιτσιπά με μπρέικ πόιντ αλλά τον Έλληνα να κρατάει το σερβίς του (είχε 82% στο πρώτο σερβίς) και να κάνει μπρέικ στο 4-3 για να εξασφαλίσει τη νίκη στο πρώτο σετ.

Κλειστό ήταν στο ξεκίνημα και το 2ο σετ, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να κάνει τελικά το μπρέικ στο ίδιο σημείο (στο 4-3) για να κλείσει το ματς με νίκη 6-3.

Έτσι ο Τσιτσιπάς έφτασε στις 33 νίκες μέσα στο 2021 και με δύο τίτλους σε Λιόν και Μόντε Κάρλο παραμένει πρώτος στην κούρσα για το ATP Finals 2021 με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να τον ακολουθεί.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έχει πλέον 5 τίτλους σε ATP 250 (Στοκχόλη, Μασσαλία (2), Εστορίλ, Λιόν) ένα τίτλο στο Monte Carlo Masters (1000) και φυσικά το ATP Finals 2019.