Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

ΝΒΑ: «Ζωντανοί» οι Μπακς - Ισοφάρισαν σε 3-3 τους Νετς

Από euronews
euronews_icons_loading
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παίζει άμυνα πάνω στον Τζέιμς Χάρντεν στο έκτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παίζει άμυνα πάνω στον Τζέιμς Χάρντεν στο έκτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής   -   Πνευματικά Δικαιώματα  Jeffrey Phelps/Associated Press
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

«Ανάσα ζωής» για τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής. Τα «Ελάφια» επικράτησαν 104 - 89 των Νετς στο Μιλγουόκι, ισοφάρισαν σε 3-3 και πλέον τα πάντα θα κριθούν στο έβδομο και τελευταίο ματς στο Μπρούκλιν τα ξημερώματα της Κυριακής.

Στο πλευρό του Έλληνα σταρ, που είχε 30 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ, στάθηκε ο Κρις Μίντλετον με 38 πόντους (11/16 σουτ) και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 21 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Για το Μπρούκλιν που έπαιξε και πάλι χωρίς τον τραυματία Κάιρι Ίρβινγκ, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 32 πόντους (15/30 σουτ), και ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 16 πόντους και 7 ασίστ.

Οι Μπακς μετά το στραπάτσο του Game 5 όπου έχασαν διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και με το «πιστόλι στον κρόταφο» καθώς σε περίπτωση ήττας θα τελείωνε γι' αυτούς η σεζόν, μπήκαν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα.

Με τον Αντετοκούνμπο σε επιθετικό οίστρο (είχε 19 πόντους στο πρώτο μέρος), τα «Ελάφια» έφτασαν τη διαφορά έως και στο +13, 34-21, στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, αλλά οι Νετς με μπροστάρη τον εμφανώς βελτιωμένο Χάρντεν πλησίασαν στους τέσσερις, 44-40.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά, αλλά ένα ξέσπασμα του Ντουράντ «έκλεισε την ψαλίδα» στους πέντε, 72-67. Την ισορροπία διατήρησε ο Μίντλετον, ο οποίος με έξι σερί πόντους έκλεισε την περίοδο για την ομάδα του στο 78-67.

Οι καλές άμυνες του Γιάννη στον Ντουράντ επέτρεψαν στο Μιλγουόκι να φτάσει για πρώτη φορά στο +15, 82-67 αλλά το Μπρούκλιν με ένα 10-0 επέστρεψε στο ματς (82-77),

Τα πάντα κρίθηκαν με το σερί 14-0 των Μπακς που ακολούθησε. Οι Νετς δεν είχαν απάντηση και το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.