Euro 2020: Στους «16» Αγγλία, Κροατία και Τσεχία

Περιμένουν όμως να μάθουν αντιπάλους από τα ματς της Τετάρτης

H Αγγλία ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον Δ' Όμιλο της τελικής φάσης του EURO 2020, επικρατώντας στο Γουέμπλεϊ της Τσεχίας με 1-0 το πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής. Το γκολ πέτυχε με ωραία ενέργεια ο Στέρλινγκ στο 12ο λεπτό,

Οι Αγγλοι κατέλαβαν την πρώτη θέση στον όμιλο και εξασφάλισαν ότι θα παίξουν στο Γουέμπλει και το πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι τους, αλλά και οι Τσέχουν προκρίθηκαν έστω και ως τρίτοι αφού την ίδια ώρα οι Κροάτες κερδίζοντας με 3-1 την Σκωτία καταλάμβαναν στην ισοβαθμία την 2η θέση.

Στο παιχνίδι της Γλασκώβης ο Βλάσιτς άνοιξε το σκορ  στο 17', ο ΜακΓκρέγκορ ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο αλλά μετά ανέλαβε δράση ο ο Λούκα Μόντριτς που πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο έτερος «γερόλυκος» Ιβάν Πέρισιτς.

Οι Άγγλοι ως πρώτοι του ομίλου με 7 βαθμούς, θα παίξουν στις 29 Ιουνίου με τον δεύτερο του ΣΤ΄ ομίλου, για τον οποιο παίζουν το βράδυ της Τετάρτης η Γερμανία με την Ουγγαρία και η Πορτογαλία με την Γαλλία.

Οι Κροάτες τερμάτισαν δεύτεροι και θα παίξουν στις 28/6 στην Κοπεγχάγη, με τον δεύτερο του Ε΄ Ομίλου, ο οποίος ολοκληρώνεται επίσης την Τετάρτη με τα ματς Σουηδία - Πολωνια και Σλοβακία - Ισπανια.