Euro 2020: Πέρασαν Γαλλία, Γερμανία και Πορτογαλία

Γαλλία - Πορτογαλία 2-2
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Επιστρέφουν πρόωρα «σπίτι» τους η Σλοβακία, η Φινλανδία, η Ουγγαρία, η Πολωνία, η Σκωτία, η Ρωσία, η Τουρκία και η Βόρεια Μακεδονία

Γαλλία και Πορτογαλία πρόσφεραν έναν απολαυστικό αγώνα στη Βουδαπέστη, που ολοκληρώθηκε ισόπαλος 2-2 (31΄ πεν., 60΄ πεν. Ρονάλντο - 45΄+1 πεν., 47΄ Μπενζεμά) αλλά η «μοιρασιά» δεν δυσαρέστησε κανέναν, αφού οι φιναλίστ του EURO 2016 προκρίθηκαν στη φάση των νοκ άουτ αγώνων, με τους «τρικολόρ» να καταλαμβάνουν την πρώτη θέση και τους Ίβηρες την τρίτη, αφού δεύτερη ήταν η Γερμανία.

Στη φάση των «16», λοιπόν, θα παίξουν Γαλλία-Ελβετία στο Βουκουρέστι (28/6, 22:00), Αγγλία-Γερμανία στο Γουέμπλεϊ (29/6, 19:00) και Βέλγιο-Πορτογαλία (27/7, 19:00) στη Σεβίλη.

Ύστερα από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, με τους Πορτογάλους να μπαίνουν «ζωηροί» στο παιχνίδι έχοντας ένα σουτ του Σάντσες που μάζεψε ο Λορίς στο 4΄ και μια κεφαλιά του Ρονάλντο δύο λεπτά αργότερα που είχε την ίδια κατάληξη, οι Γάλλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 16΄, όταν ο Ρουί Πατρίσιο σταμάτησε τον Εμπαπέ που είχε βγει απέναντί του.

Κι ενώ οι «τρικολόρ» προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, μια τραγική έξοδος του Λορίς σε εκτέλεση κόρνερ κατέληξε σε μια δυνατή γροθιά στο... κεφάλι του Ντανίλο (28΄), που είχε βρει την μπάλα. Ο Λαόθ έδειξε χωρίς δισταγμό τα 11 βήματα και ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό.

Το προβάδισμα έδωσε ψυχολογία κι αυτοπεποίθηση στους Ίβηρες, που κρατούσαν εύκολα το ρυθμό και τον έλεγχο περιμένοντας το σφύριγμα για το ημίχρονο, όταν ο Σεμέδο φρόντισε να εξανεμίσει το πλεονέκτημά τους.

Στο 45΄ ο Πογκμπά «έσκαψε» την μπάλα για τον Μπαπέ που είχε κινηθεί διαγώνια στην περιοχή, ο Πορτογάλος αμυντικός πήγε άγαρμπα στο μαρκάρισμα, φάνηκε να απωθεί με τον αγκώνα τον αντίπαλο και ο Ισπανός ρέφερι έδειξε ξανά την άσπρη βούλα, με τον Καρίμ Μπενζεμά να ξαναβρίσκει δίχτυα (45΄+1) σκοράροντας το πρώτο γκολ για τους «μπλε» μετά την επιστροφή του για την Εθνική Γαλλίας μετά από χρόνια.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δέχθηκε και νέο σοκ με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος, όταν και πάσα από έξοχη πάσα του Πογκμπά ο Μπενζεμά κινήθηκε στο όριο και πλάσαρε έξοχα για το 2-1, που κατακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR, καθώς αρχικά ο βοηθός είχε δείξει οφσάιντ.

Επειδή όμως απόψε ήταν -όπως εκ των πραγμάτων όπως αποδεικνύεται- η βραδιά των «δώρων» στην «Πούσκας Αρένα», ο Κουντέ στο 58΄ πήγε με τα χέρια στην... ανάταση σε γύρισμα του Ρονάλντο και το τρίτο πέναλτι στο παιχνίδι μετέτρεψε εύκολα σε γκολ ο επιθετικός της Γιουβέντους, ισοφαρίζοντας (2-2).

Ταυτόχρονα έγραψε Ιστορία, καθώς ισοφάρισε το παγκόσμιο ρεκόρ του Ιρανού Αλί Νταεΐ, που με 109 γκολ ήταν μέχρι σήμερα ο (μακράν) πρώτος σκόρερ όλων των εποχών σε επίπεδο Εθνικών ομάδων.

Στο 67΄ ένα τρομερό σουτ του Πογκμπά έδιωξε με υπερένταση ο Ρουί Πατρίσιο και η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο κίπερ των Πορτογάλων απέκρουσε και το σουτ του Γκριεζμάν, στην τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα.

Διαιτητής: Ματέου Λαόθ (Ισπανία)

Κίτρινες κάρτες: Λορίς, Ερναντέζ, Γκριεζμάν, Κιμπεμπέ

Οι συνθέσεις:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σεμέδο (79΄ Νταλότ), Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο, Ντανίλο (46΄ Παλίνια), Μουτίνιο (73΄ Νέβες), Σάντσες, Μπερνάρντο Σίλβα (73΄ Μπρούνο Φερνάντες), Ζότα, Ρονάλντο.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Λορίς, Κουντέ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ (46΄ Ντίνιε, 52΄ Ραμπιό), Καντέ, Πογκμπά, Τολισό (66΄ Κομάν), Γκριεζμάν (87΄ Σισοκό), Εμπαπέ, Μπενζεμά.

«Πολύ σκληρή για να πεθάνει» η Γερμανία

Το γκολ του Λέον Γκορέτσκα στο 84’ «γλίτωσε» την Εθνική Γερμανίας από την ήττα κόντρα στους Ούγγρους κι ένα ανεπανάληπτο «κάζο» αποκλεισμού από τους «16» του EURO 2020. Ο μέσος της Μπάγερν Μονάχου -«χρυσή» αλλαγή του Λεβ στο 58ο λεπτό- ισοφάρισε σε 2-2 σε ένα χρονικό σημείο που η μπάλα «ζύγιζε» 100 κιλά, έστειλε τα «πάντσερ» απ’ τον εφιάλτη της 4ης θέσης, στη 2η θέση (και πάνω στην Αγγλία στη φάση των «16») και άφησε τους εξαιρετικούς και σκληροτράχηλους Μαγυάρους με την πικρή γεύση του αποκλεισμού. Δύο φορές προηγήθηκε η Ουγγαρία με τους Άνταμ Σάλαϊ και Σάφερ, ισάριθμες φορές βρήκε «απαντήσεις» η Γερμανία με τους Χάβερτς και Γκορέτσκα.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Γερμανία δεν μπορούσε να βρει τρόπους για να διασπάσει την οργανωμένη άμυνα των Ούγγρων, οι Μαγυάροι κατάφεραν να «παγώσουν» την Allianz Arena στο 11ο λεπτό. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ρόλαντ Σάλαϊ έβγαλε σέντρα ακριβείας προς τον Άνταμ Σάλαϊ που με κεφαλιά-ψαράκι νίκησε τον Νόιερ για το 1-0 των Ούγγρων.

Οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντεπιτεθούν και να απαντήσουν άμεσα, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία με τον Γκίντερ στο 21’, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Γκουλάτσι.

Στο 39’ ο Σάφερ δοκίμασε την... τύχη του από πολύ μακριά, ποντάροντας στο γλιστερό τερέν, αλλά ο Νόιερ είχε καλή αντίληψη της πορείας της μπάλας και μπλόκαρε σταθερά.

Η Γερμανία συνέχισε να μοιάζει «μπλοκαρισμένη» από την εξαιρετική αμυντική τακτική της Ουγγαρίας και προσπαθούσε να απειλεί μόνο με μακρινά σουτ. Εις μάτην ωστόσο, καθώς και η προσπάθεια του Χάβερτς στο τελευταίο του πρώτου ημιχρόνου (45’), έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Γερμανία είχε ανούσια κατοχή της μπάλας, αλλά δεν είχε τελικές προσπάθειες, καθώς όλες σταματούσαν στο αμυντικό «τείχος» των Μαγυάρων.

Αντίθετα, η Ουγγαρία εξακολουθούσε να είναι πολύ πιο επικίνδυνη όποτε έβρισκε χώρους για την εστία του Νόιερ, με τον Ρόλαντ Σάλαϊ να «σημαδεύει» την εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 62’.

Τη λύση για τους Γερμανούς έδωσε ο Κάι Χάβερτς που ισοφάρισε σε 1-1 στο 66’ με κοντινή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίμιχ, άστοχη έξοδο Γκουλάτσι και πρώτη κεφαλιά του Χούμελς.

Η... χαρά των Γερμανών κράτησε μόλις ενάμισι λεπτό, καθώς τα «πάντσερ» συνελήφθησαν... κοιμώμενα αμέσως μετά τη σέντρα των Ούγγρων, με τον Άνταμ Σάλαϊ να «σερβίρει» τη μπάλα προς τον Άντρας Σάφερ, που με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1 για την ομάδα του Μάρκο Ρόσι στο 68’.

Μία απίστευτη εξέλιξη που έφερε τη Γερμανία ξανά στα... σχοινιά κι από τη 2η θέση την έριξε 4η κι εκτός της ζώνης των «16». Στα λεπτά που απέμειναν οι παίκτες της «νασιονάλμανσαφτ» πίεσαν ασφυκτικά, έφτασαν κοντά στην ισοφάρισε με το πλασέ του Κρόος στο 81’ που πέρασε ελάχιστα άουτ, αλλά γκολ δεν έβρισκαν με τίποτα...

Στο 84’ ωστόσο, ήρθε η... λύτρωση για τους Γερμανούς, οι οποίοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Λέον Γκορέτσκα, έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή του Γκουλάτσι (και σουτ του Βέρνερ που κόντραρε στους αμυντικούς), «σώζοντας» την... παρτίδα λίγο πριν το φινάλε.

Διαιτητής: Σεργκέι Καράσεφ (Ρωσία)

Κίτρινες: Γκιντογκάν, Σανέ - Φιόλα, Άνταμ Σάλαϊ, Μπότκα

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιοάκιμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ (82’ Βόλαντ), Χούμελς, Ρούντιγκερ, Κίμιχ, Γκιντογκαν (58’ Γκορέτσκα), Κρόος, Γκοσένς (82’ Μουσιάλα), Χάβερτς (67’ Βέρνερ), Σανέ, Γκνάμπρι (68’ Μίλερ).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Νέγκο, Μπότκα, Ορμπάν, Ατίλα Σάλαϊ, Φιόλα (88’ Νίκολικς), Κλέινχεσλερ (89’ Λόβρενσικς), Νάγκι, Σάφερ, Ρόλαντ Σάλαϊ (75’ Σεν), Άνταμ Σάλαϊ.

Τα ζευγάρια των «16»

Μετά τους αγώνες της τελευταίας ημέρας, οριστικοποιήθηκαν τα ζευγάρια της φάσης των «16» του EURO 2020 που αρχίζει το Σάββατο 26 Ιουνίου. Από τον Ε΄ όμιλο προκρίθηκαν η Σουηδία και η Ισπανία, ενώ από τον ΣΤ΄ που χαρακτηρίστηκε και ως «όμιλος του θανάτου» πέρασαν οι τρεις «μεγάλοι», η Γαλλία, η Γερμανία και η κάτοχος του τίτλου, Πορτογαλία. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήταν ανάμεσα στις τέσσερις καλύτερες τρίτες των ομίλων μαζί με την Ελβετία, την Τσεχία και την Ουκρανία.

Επιστρέφουν πρόωρα «σπίτι» τους η Σλοβακία, η Φινλανδία, η Ουγγαρία, η Πολωνία, η Σκωτία, η Ρωσία, η Τουρκία και η Βόρεια Μακεδονία. Με άλλα λόγια, η πρώτη φάση της διοργάνωσης, δεν έκρυβε καμία μεγάλη έκπληξη, αφού προκρίθηκαν όλα τα φαβορί.