Euro 2020: Προκρίθηκε στον τελικό η Αγγλία

Οι Άγγλοι διεθνείς πανηγυρίζουν
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςEuronews

Οι Άγγλοι απέκλεισαν τη Δανία με 2-1 στην παράταση και θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία την Κυριακή

Η Αγγλία προκρίθηκε στον πρώτο τελικό Euro στην ιστορία της μετά τη δραματική επικράτηση επί της Δανίας με 2-1 στην παράταση και εκεί θα βρει την Ιταλία, το βράδυ της Κυριακής.

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ κέρδισε το πέναλτι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους της παράτασης και ο Χάρι Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση. Ο εκπληκτικός Σμάιχελ απέκρουσε το κάκιστο πέναλτι, όμως η μπάλα έκανε τη χάρη στους Άγγλους και έπεσε στα πόδια του Κέιν που την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1 στο 104'.

Το πρώτο ημίχρονο της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν άκρως νευρικό και απόλυτα ισορροπημένο, με τη Δανία να δείχνει ικανή να κάνει τη ζημιά. Ειδικά μετά το εκπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκαρντ, το Γουέμπλει «πάγωσε». Όμως εννέα λεπτά μετά οι Άγγλοι που πίεσαν κατάφεραν να ισοφαρίσουν με αυτογκόλ του Κερ, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ, προλαβαίνοντας τον Στέρλινγκ που ερχόταν να τη σπρώξει σε κενό τέρμα.

Catherine Ivill/AP
Η Δανία ανοίγει το σκορ με χτύπημα φάουλ στο 30ο λεπτόCatherine Ivill/AP
Carl Recine/AP
Η Αγγλία ισοφαρίζει 1-1 στο 39ο λεπτό με αυτογκόλ του Κερ, προ του ΣτέρλινγκCarl Recine/AP

Στο δεύτερο μέρος, οι Δανοί γύρισαν πολύ πίσω, οι Άγγλοι πήραν την κατοχή αλλά όποτε κατάφερναν (σπάνια είναι η αλήθεια) να βρουν χώρο, ο Σμάιχελ ήταν εκεί να πει «όχι» και φυσιολογικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης διεξάγεται την Κυριακή στις 10 το βράδυ ώρα Ελλάδας και Κύπρου στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου.