US Open: Προκρίθηκε στον τρίτο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Αμερικανικού Όπεν
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Αμερικανικού Όπεν Πνευματικά Δικαιώματα Frank Franklin II/Associated Press
Από euronews with ΑΠΕ ΜΠΕ

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε δύσκολα του Γάλλου Μαναρινό - Αποκλείστηκε η Γραμματικοπούλου

Μετά από μια αναμέτρηση που διήρκησε 2 ώρες και 42 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Γάλλου Αντριάν Μαναρινό με 6-3, 6-4, 6-7, 6-0 και σφράγισε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του US Open.

Υπό καταρρακτώση βροχή στη Νέα Υόρκη και με το ματς να διεξάγεται με κλειστή οροφή, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ξεκίνησε εξαιρετικά και καθάρισε άνετα τα δυο πρώτα σετ. Στο τρίτο ωστόσο ο Μαναρινό αντέδρασε, οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ και επικράτησε, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Παρά την ανατροπή στην εικόνα του ματς, ο Νο3 τενίστας στον κόσμο δεν πτοήθηκε. Εκμεταλλευόμενος και ένα πρόβλημα τραυματισμού του Μαναρινό, ο Τσιτσιπάς πήρε άνετα το τέταρτο σετ χωρίς απώλεια γκέιμ και μαζί την πρόκριση.

Πέτυχε μάλιστα και προσωπικό ρεκόρ καταγράφοντας 27 άσους.

Στον τρίτο γύρο του Αμερικανικού Grand Slam, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό Κάρλος Αλκαράθ.

Τέλος στο όνειρο της Γραμματικοπούλου

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις υπερβάσεις στο US Open. Η εκπληκτική πορεία της Ελληνίδας πρωταθλήτριας στο Grand Slam της Νέας Υόρκης σταμάτησε στον 2ο γύρο, όπου ηττήθηκε με straight σετ από την Βελγίδα, Ελίζ Μέρτενς (Νο 16 στον κόσμο) με 6-2, 6-2.

Η Γραμματικοπούλου μετά από τρία ματς στα προκριματικά κι ένα στον πρώτο γύρο, προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις, αλλά η ποιότητα και η εμπειρία της αντιπάλου της έκαναν τη διαφορά.

Έχασε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 6-2 και βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του δεύτερου με 3-0. Παρ΄ όλα αυτά με το τρίτο μπρέικ στον αγώνα κι αφού κράτησε για πρώτη φορά το σερβίς της, μείωσε σε 3-2, δείχνοντας πως είχε... σφυγμό και δεν θα «παρέδιδε εύκολα τα όπλα».

Στο έκτο game η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε... στις λεπτομέρειες και κάπου εκεί όλα τελείωσαν με την Μέρτενς να παίρνει εύκολα τα άλλα δύο games και να φτάνει στο 6-2 και στην πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Ο αγώνα διακόπηκε προσωρινά στο δεύτερο σετ κι ενώ η Μέρτενς είχε το προβάδισμα με 5-2 στα games, λόγω της βροχής που ξεκίνησε στη Νέα Υόρκη. Οι δύο αθλήτριες μάζεψαν τα πράγματά τους και μπήκαν στ΄ αποδυτήρια, απ΄ όπου επέστρεψαν μετά από περίπου μισή ώρα. Η διακοπή δεν άλλαξε τα δεδομένα στην αναμέτρηση με την Βελγίδα να κρατά το σερβίς της και να φτάνει στο 6-2.