Τζούντο: Γαλλική κυριαρχία στο Ζάγκρεμπ

Πνευματικά Δικαιώματα IJF (Videostandbild)
Από euronews

Στο πρώτο μετα-ολυμπιακό Grand Prix

Είναι οι πρώτοι αγώνες τζούντο μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στο Ζάγκρεμπ άνοιξε η αυλαία της μετα- ολυμπιακής σειράς της παγκόσμιας ομοσπονδίας, με κάθε επισημότητα και παρουσία του πρωθυπουργού της Κροατίας, Αντρέι Πλένκοβιτς και του προέδρου της διεθνούς ομοσπονδίας, Μάριους Βίζερ.

Ο ηγέτης του παγκόσμιου τζούντο ήταν αυτός που έκανε και την πρώτη απονομή μεταλλίων στην Γαλλίδα, Μπαλίν Πινό νικήτρια στα έως 48 κιλά των γυναικών στον γαλλικό εμφύλιο με την Μέλανι Βιού.

Σε μια πληθώρα νέων τζουντόκα στα έως 66 κιλά των αντρών, έλαμψε η εμπειρία. Ο Μολβαδός πρωταθλητής του Grand Slam στο Παρίσι, Ντέινις Βιέρου, κατέκτησε την πρώτη θέση νικώντας στον τελικό της κατηγορίας, με την αγαπημένη του τεχνική Tai Otoshi, τον Ρώσο αντίπαλό του, Αμντουλά Αμπντουλχαζίλοφ.

Ο Φλορίν Ντανιέλ Λασκάου επικεφαλής των διαιτητών της διεθνούς ομοσπονδίας έκανε την απονομή!

«Είμαι ο κυρίαρχος του Tai Otoshi. Τα πόδια μου είναι πολύ γρήγορα και ελαφρά. Είναι η πιο σημαντική τεχνική για μένα. Νιώθω πολύ καλά που την πετυχαίνω», είπε ο Μολδαβός τζουντόκα.

Η γαλλική κυριαρχία στις γυναίκες συνεχίστηκε και στα έως 57 κιλά. Η χάλκινη Ολυμπιονίκης του 2012 Πρισίλα Γνετό έκανε μια απίστευτη επιστροφή. Αν και δεν αγωνίστηκε στο World Tour εδώ και σχεδόν 2 χρόνια, κατάφερε με μια εκπληκτική κίνηση Ura Nage να πάρει το χρυσό μετάλλιο.

Της απονεμήθηκε το μετάλλιο της από τη Σάντρα Τσόρακ, διευθύντρια εκπαίδευσης της διεθνούς ομοσπονδίας.

«Ήταν πολύς καιρός (σ.σ που απείχε). Σε αυτό το διάστημα είδα ότι μου έλειψε πολύ το άθλημά μου και είμαι πολύ ενθουσιασμένη που επέστρεψα», είπε η Γαλλίδα.

Στα έως 60 κιλά ο Σαμ Χολ από τη Μεγάλη Βρετανία εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία του, καθώς ο Ιταλός Παντάνο εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Ο Χολ εξασφάλισε το πρώτο του μετάλλιο Grand Prix και ήταν χρυσό.

Η Λίζα Άλαν, διευθύντρια εκδηλώσεων της διεθνούς ομοσπονδίας απένειμε τα μετάλλια.

Στα 52 κιλά η Βελγίδα, Αμπέρ Ριουέλ επικράτησε της Γαλλίδας, Αστρίντ Γνετό, για να εξασφαλίσει το χρυσό μετάλλιο.

Ο Μοχάμεντ Μεριντιά διευθυντής εκπαίδευσης και προπονητικής της διεθνούς ομοσπονδίας έκανε την απονομή.

Η νεαρή Κροάτισσα, Άνα Βικτόρια Πούλιτς εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να λάμψει στη διεθνή σκηνή, δίνοντας σπουδαία μάχη για το χάλκινο μετάλλιο. Με το εκρηκτικό και δυναμικό της τζούντο, η Πούλιτς έβαλε την Κροατία στον πίνακα των μεταλλίων!

Εκπληκτικά Ippon, από τους δυο άντρες που πήραν τα ασημένια μετάλλια στις δυο κατηγορίες που παίχτηκαν την πρώτη ημέρα. Τα πέτυχαν ο Ιταλός Παντάνο και ο Ρώσος Αμπντουλχαζίροφ.