Αυστραλιανό όπεν: Επεισοδιακή πρόκριση του Ναδάλ στους «4»

Από Ιωάννης Καράγιωργας

Για διαιτητική εύνοια μιλά ο αντίπαλός του

Ο Ράφα Ναδάλ πήρε επεισοδιακή πρόκριση στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν, αποκλείοντας τον Καναδό Ντένις Σαποβάλοφ με 3-2 σετ. Ο αντίπαλός του ήταν έξαλλος μετά το τέλος του ματς, λέγοντας πως οι διαιτητές ευνοούν σκανδαλωδώς τον Ισπανό τενιστά.

Συγκεκριμένα τόνισε ότι «οι διαιτητές του επιτρέπουν να κάνει ό,τι θέλει, να καθυστερεί στο σερβίς, χωρίς να του επιβάλλουν ποινή. Είναι μεγάλος αθλητής αλλά φτάνει με την ευνοϊκή μεταχείριση». Ο Σαποβάλοφ διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή στο δεύτερο σετ, όταν ο Ναδάλ καθυστερούσε υπερβολικά να σερβίρει καθώς και να πάρει θέση για να συνεχιστεί το γκέιμ.

Σπουδαία μάχη και στον έτερο προημιτελικό των ανδρών με τον Ματέο Μπερετίνι να κάμπτει τελικά την αντίσταση του Γκαέλ Μονφίς. Ο Ιταλός επικράτησε 3-2 σετ, με τον Γάλλο να γυρίζει το ματς από το 0-2 αλλά στο πέμπτο σετ δεν είχε άλλες δυνάμεις.

Στο ταμπλό των γυναικών η Αυστραλή Άσλεϊ Μπάρτι πραγματοποίησε υγιεινό περίπατο κόντρα στην Τζέσικα Πεγκούλα, επικρατώντας άνετα με 2-0 σετ. Η κορυφαία τενίστρια στον κόσμο θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Μάντισον Κις.

Η Αμερικανίδα συνεχίζει να εντυπωσιάζει στη Μελβούρνη, καθώς έφτασε και σε δεύτερη νίκη απέναντι σε τενίστρια του τοπ 10 στο τουρνουά, κερδίζοντας την Κρεϊτσίκοβα με 2-0 σετ σε μία ώρα και 25 λεπτά.