Πεκινό 2022: Εξαιρετικός Αντωνίου στο σλάλομ - Έγραψαν ιστορία Ντάνου και Τίτα

Ο Γιάννης Αντωνίου στη διάρκεια της κατάβασης

Οι προσπάθειες των Ελλήνων στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες

Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση στο σλάλομ, ο Γιάννης Αντωνίου κατέκτησε την 29η θέση στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Ο Λαμιώτης αθλητής του αλπικού σκι, ολοκλήρωσε την πρώτη κατάβαση σε 59.48 (36ος στο σύνολο) και τη δεύτερη με 54.81 (28ος) και με συνολικό χρόνο 1:54.29 πήρε την 29η θέση. Συνολικά 88 σκιέρ συμμετείχαν και μόλις 45 ολοκλήρωσαν και τις δύο προσπάθειες.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Κλεμάν Νοέλ με 1:44.09, το αργυρό ο Γιοχάνες Στρόλτς από την Αυστρία με 1:44.70 και το χάλκινο ο Νορβηγός Σεμπάστιαν Φος-Σόλεβγακ με 1:44.79.

Cross Country - Ομαδικό σπρίντ με Ντάνου και Τίτα

Η ελληνική ομάδα στο ομαδικό σπριντ του Cross Country αποτελείτο από την Μαρία Ντάντου και τη Νεφέλη Τίτα. Οι δύο αθλήτριες δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στον τελικό (κάτι πάρα πολύ δύσκολο) και περιορίστηκαν στην 23η θέση της γενικής κατάταξης. Παρόλα αυτά, μόνο και μόνο η συμμετοχή (η πρώτη στην ιστορία της Ελλάδας στο εν λόγω αγώνισμα) τιμά τις δύο ελληνίδες σκιέρ.

@Facebook: Maria Ntanou
Μαρία Ντάνου και Νεφέλη Τίτα@Facebook: Maria Ntanou