Ηττήθηκε στον τελικό του Indian Wells η Σάκκαρη αλλά ανεβαίνει στο Νο3 του κόσμου

Η ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ ΣΤΟ INDIAN WELLS
Η ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ ΣΤΟ INDIAN WELLS Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo/Mark J. Terrill
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo/Mark J. Terrill

Ανώτερη η Πολωνή Ίγκα Σβιόντεκ επικράτησε με 2-0 σετ

Δεν τα κατάφερε στον τελικό του Indian Wells η Μαρία Σάκκαρη αφού φανερά αγχωμένη έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και ηττήθηκε με 2-0 σετ από την Ίγκα Σβιόντεκ.

Ο τελικός ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο τενίστριες, που δεν μπορούσαν να κρατήσουν το σερβίς τους μέχρι και το πέμπτο γκέιμ, καθώς ως τότε είχαμε διαδοχικά break. Τελικά η πρώτη που το κράτησε ήταν η Πολωνή που έκανε και νέο break μετά και προηγήθηκε με 4-2. Η Σάκκαρη ισοφάρισε αλλά η Σβιόντεκ πήρε τα δυο επόμενα γκέιμ και το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Στο ξεκίνημά του κράτησαν και οι δυο τενίστριες το σερβίς τους (σερβιρε πρώτη η Σβιόντεκ), αλλά μετά το 2-1 η 20χρονη Πολωνή κυριάρχησε πλήρως και πήρε όλα τα επόμενα φτάνοντας στη νίκη με 6-4, 6-1 μετά από αγώνα που κράτησε λίγο περισσότερο από μία καθαρή ώρα.

Παρά την ήττα της, η  26χρονη Ελληνίδα χάρη στην εντυπωσιακή πορεία της όλη την εβδομάδα και την πρόκριση στον τελικό θα βρεθεί από το πρωί της Δευτέρας (21/03) στο Νο3 της Παγκόσμιας κατάταξης, ενώ η Πολωνή μετά την κατάκτηση του τίτλου θα βρίσκεται στο Νο2.