Τένις: Μέσα σε ένα απόγευμα ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε και...αποκλείστηκε

φωτό αρχείου
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Νίκησε τον Ντιμιτρόφ στους «16» αλλά ηττήθηκε από τον Αλκάραθ στους «8», όλα μέσα σε λίγες ώρες

Μετά από μία άκρως περίεργη και κουραστική ημέρα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βίωσε ένα σκοτσέζικο ντους στη Βαρκελώνη καθώς το απόγευμα προκρίθηκε στους «8» απέναντι στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ αλλά το βράδυ αποκλείστηκε από τον Ισπανό Αλκάραθ.

Λόγω των προβλημάτων με τις συνεχείς βροχές, οι διοργανώτες αναγκάστηκαν να βάλουν τους αθλητές να παίξουν δύο γύρους μέσα σε μία ημέρα.

Έτσι ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τον πρώτο αγώνα απέναντι στον Ντιμιτρόφ περίπου στις 5 ώρα Ελλάδας/Κύπρου και στις 9 ξεκίνησε τον προημιτελικό με τον Αλκάραθ.

Εκεί γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ (4-6,7-5,2-6) μετά από δύο ώρες και 12  λεπτά, έχοντας δώσει τεράστια μάχη στο δεύτερο σετ για να ισοφαρίσει κάτι που καταφέρε. Όμως στο τρίτο σετ τον εγκατέλειψαν οι δυνάμεις του.