Μουντιάλ 2022: Θρίλερ με πρόκριση Πορτογαλίας και Νότιας Κορέας στις καθυστερήσεις

Πορτογάλοι και Κορεάτες πανηγυρίζουν
Πορτογάλοι και Κορεάτες πανηγυρίζουν Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςEuronews

Για ένα γκολ έμειναν έξω οι Ουρουγουανοί που κέρδισαν τη Γκάνα

Ακόμη ένα φινάλε θρίλερ είχε το μενού της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων στο Μουντιάλ, με Κορέα και Ουρουγουάη να μάχονται για τη δεύτερη θέση πίσω από την Πορτογαλία που προκρίθηκε ως πρώτη από τον όγδοο όμιλο.  Τελικά η Νότια Κορέα πήρε το εισιτήριο καθώς πέτυχε περισσότερα γκολ από την Ουρουγουάη, με τη διαφορά τερμάτων στον όμιλο να είναι η ίδια και για τις δύο ομάδες.

Οι Ουρουγουανοί είχαν προβάδισμα 2-0 απέναντι στη Γκάνα από το 32' αλλά δεν αύξησαν το προβάδισμά τους αν και γνώριζαν ότι χρειάζονταν γκολ αν η Κορέα κατάφερνε να κερδίσει την Πορτογαλία, κάτι που έγινε με γκολ στις καθυστερήσεις του ματς.

Γκάνα - Ουρουγουάη 0 - 2

Με την Ουρουγουάη να θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί και την Γκάνα να αρκείται στην ισοπαλία σε περίπτωση μη νίκη της Κορέας επί της Πορτογαλίας, το ματς ήταν από την αρχή νευρικό. Η Ουρουγουάη προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Γκάνα στα πρώτα λεπτά αλλά δεν κατάφερε να βρει ευκαιρία. Αντίθετα η Γκάνα στο 15' κέρδισε πέναλτι, με τον Ροτσέτ να ανατρέπει τον Κούντους, που έπεσε υπερβολικά αλλά ο Ουρουγουανός τερματοφύλακας τον βρήκε και αυτό αρκούσε στον διαιτητή για να καταλογίσει το πέναλτι.

Η εσχάτη των ποινών εκτελέστηκε τελικά στο 21ο λεπτό. καθώς η φάση ελέγχθηκε και για οφσάιντ ενώ οι Ουρουγουανοί διαμαρτυρήθηκαν εντονότατα, με τον Νούνιεζ να τιμωρείται μάλιστα με κίτρινη κάρτα. Ο Αντρέ Αγιού ανέλαβε να εκτελέσει αλλά ο Ροτσέτ απέκρουσε εντυπωσιακά και το 0-0 έμεινε στο ματς.

Στο 23' η Ουρουγουαή έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Νούνιεζ να νικά τον Ζίγκι στο τετ-α-τετ όμως ο Σαλισού πρόλαβε πάνω στη γραμμή και πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

Αυτό που δεν έκανε ο Νούνιεζ, το κατάφερε στο ο Αρασκαέτα στο 26', που εξ επαφής έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Ουρουγουάης μετά από εξαιρετική ενέργεια του Λουίς Σουάρεζ που σούταρε και ο Ζίγκι δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0 και πάλι από τον Αρασκαέτα, με τον Σουάρες να τσιμπάει τη μπάλα για τον Αρασκαέτα που με υπέροχο γυριστό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Γκάνας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουρουγουάη διαμαρτυρήθηκε στο 58' για πέναλτι πάνω στον Νούνιες, όμως ο διαιατητής έκρινε πως ο ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ «βούτηξε» αν και ο αμυντικός δεν βρήκε μπάλα.

Από εκεί και πέρα, η Γκάνα δεν μπορούσε να απειλήσει έχοντας ουσιαστικά συμβιβαστεί με τον αποκλεισμό. Στο 79' ο Σεμίνιο έφτασε κοντά στο γκολ για τη Γκάνα όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ και το 2-0 για την Ουρουγουάη παρέμεινε.

Στο 89' η Ουρουγουάη που κυνηγούσε λυσσασμένα το γκολ, έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Καβάνι, με τον Ζίγκι να πετάει τη μπάλα σε κόρνερ, αλλά ο Ουρουγουανός φορ ήταν εκτεθειμένος.

Η Γκάνα προσπάθησε τόσο να πετύχει γκολ όσο και να μην δεχτεί άλλο, θέλοντας έτσι να πάρει εκδίκηση από την Ουρουγουάη για τον αποκλεισμό του 2010 από τους νοτιοαμερικάνους.

Νότια Κορέα - Πορτογαλία 2-1

Ο Φερνάντο Σάντος έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, καθώς η Πορτογαλία είχε ήδη προκριθεί, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους Ίβηρες από το να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Νταλότ από δεξιά προωθήθηκε, γύρισε τη μπάλα στην περιοχή και ο Ρικάρντο Όρτα με πολύ ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Η Νότια Κορέα έφτασε στο 1-1 στο 27' με προβολή του Γουόν από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Από εκεί και πέρα το ματς κόλλησε στην ισοπαλία, με την Κορέα να μην μπορεί να βρει δεύτερο γκολ για να πάρει τη νίκη και να απειλήσει την Ουρουγουάη, παίρνοντας αυτή τη δεύτερη θέση και αντιθέτως η Πορτογαλία να απειλεί με δεύτερο τέρματα.

Παρόλα αυτά, εκεί που δεν το περίμενε κανείς, η Κορέα βρήκε δεύτερο γκολ με ατομική προσπάθεια του Σον που έδωσε την ασίστ στον Χουάνγκ που έκανε το 2-1 για τους Ασιάτες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, γκολ που χάριζε την πρόκριση στη Νότια Κορέα.