Μουντιάλ 2022: Πειθαρχική διαδικασία της FIFA για Αργεντινή και Ολλανδία

Ολλανδοί και Αργεντίνοι συγκρούονται στη διάρκεια του ματς

Αιτία οι πολλές κίτρινες κάρτες και οι συνεχείς συμπλοκές μεταξύ παικτών και προπονητικών επιτελείων

Η FIFA άνοιξε πειθαρχική υπόθεση εναντίον της Αργεντινής για τις ενέργειες των παικτών της κατά τη διάρκεια του αγώνα με την Ολλανδία.

Οι αναπληρωματικοί και προπονητικό σταφ της Αργεντινής μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο καθώς το παιχνίδι έγινε επεισοδιακό στα τελευταία λεπτά όταν οι Ολλανδοί σκόραραν δύο γκολ στο τέλος και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Ακόμη περισσότερες.... κοκκορομαχίες στο γήπεδο υπήρξαν και μετά τη νίκη της Αργεντινής στη διαδικασία των πέναλτι μετά το ισόπαλο 2-2.

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν μεταξύ των 17 παικτών ή μελών του προπονητικού επιτελείου που έλαβαν κίτρινες κάρτες κατά τη διάρκεια ή μετά τον αγώνα.

Οι κατηγορίες για ανάρμοστη συμπεριφορά ομάδων είναι συνηθισμένο για τη συλλογή πέντε κίτρινων καρτών σε ένα παιχνίδι και κινήθηκαν πειθαρχικές υποθέσεις τόσο κατά της Αργεντινής όσο και κατά της Ολλανδίας, όπως ανακοίνωσε η FIFA.

Και οι δύο ομοσπονδίες θα μπορούσαν να τιμωρηθούν με πρόστιμο 15.000 ελβετικών φράγκων