EventsEvents

FlipboardInstagramLinkedin

Προκριματικά Euro 2024: «Λύγισε» την Ιρλανδία η Ελλάδα και «φεύγει» για Παρίσι

Οι Έλληνες διεθνείς πανηγυρίζουν το γκολ του Τάσου Μπακασέτα με το οποίο η Ελλάδα άνοιξε το σκορ απέναντι στην Ιρλανδία Πνευματικά Δικαιώματα Petros Giannakouris/AP
Πνευματικά Δικαιώματα Petros Giannakouris/AP
Από euronews with AFP

Έκανε το "2 στα 2" η Εθνική ομάδα στον Β' Όμιλο και μένει στο παιχνίδι της πρόκρισης - Απέναντι στον «γαλαξία αστέρων» της Γαλλίας η επόμενη δοκιμασία της Γαλανόλευκης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον αρχηγό Τάσο Μπακασέτα, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε 2-1 της Ιρλανδίας στην OPAP Arena και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε δύο ματς για τα προκριματικά του Euro 2024.

Η «Γαλανόλευκη» ξεκίνησε δυνατά το ματς και μετά από ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιρών πήρε το προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι.

Στο 14ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μπάλντοκ από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ντάουντα και ο διαιτητής, με τη συνδρομή και του VAR, έδειξε την άσπρη βούλα. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Τάσος Μπακασέτας γράφοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και οι Ιρλανδοί βρήκαν την ευκαιρία να απαντήσουν. Στο 27', μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά-πάσα, ο Φέργκιουσον σκόραρε από κοντά. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ αλλά στη συνέχεια με τη βοήθεια του VAR, κατακυρώθηκε για να διαμορφωθεί το 1-1.

Η Εθνική Ελλάδας πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα αλλά δεν κατάφερε να πετύχει γκολ ως την ολοκλήρωση του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το συγκρότημα του Γκουστάβο Πογιέτ ξεκίνησε ιδανικά. Στο 49' ο Μπακασέτας έκανε μαγική πάσα από τα δεξιά για τον Μασούρα, ο οποίος με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-1.

Οι Ιρλανδοί δεν απείλησαν ουσιατικά μέχρι το τέλος, με εξαίρεση ένα σουτ του Ντόχερτι στις καθυστερήσεις που απέκρουσε ο Βλαχοδήμος, οι Έλληνες διεθνείς ήταν επιπόλαιοι όταν τους δώθηκε η δυνατότητα να βγουν στην αντεπίθεση, και το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα η Γαλλία στο Παρίσι την ερχόμενη Δευτέρα (19/6 21.45). Οι τρικολόρ επικράτησαν με 3-0 του Γιβραλτάρ εκτός έδρας και προηγούνται με τρεις νίκες και εννέα βαθμούς στον Β' όμιλο.