Τσάμπιονς Λιγκ: Πρόκριση για τον Παναθηναϊκό στον γ' προκριματικό μετά από 8 χρόνια

Ο Αντράζ Σπόραρ κάνει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό
Ο Αντράζ Σπόραρ κάνει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό Πνευματικά Δικαιώματα INTIME SPORTS
Πνευματικά Δικαιώματα INTIME SPORTS
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςGeorgios Dimitropoulos

Οι «πράσινοι» απέκλεισαν την Ντνίπρο και σφράγισαν παράλληλα την είσοδο στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, ακόμη και αν αποκλειστούν από τη Μαρσέιγ στον επόμενο γύρο

Ρεπορτάζ: Γιώργος Δημητρόπουλος

O Παναθηναϊκός απέκλεισε την Ντνίπρο μετά το 2-2 της Λεωφόρου και το 3-1 του πρώτου αγώνα και επιστρέφει μετά από 8 ολόκληρα χρόνια στον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ (σαιζόν 2015-2016 είχε αντιμετωπίσει την Μπριζ και είχε αποκλειστεί μετά το υπέρ του 2-1 στη Λεωφόρο και τη βαριά ήττα με 3-0 στο Βέλγιο) και μετά από 7 χρόνια εξασφαλίζει την παρουσία του σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης καθώς αν αποκλειστεί από τη Μαρσέιγ (πρώτο ματς στις 8 Αυγούστου στο ΟΑΚΑ), θα μεταφερθεί αυτομάτως στους ομίλους του Europa League.

Βέβαια για να γίνουν όλα αυτά, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έβαλαν δύσκολα στον εαυτό τους καθώς η Ντνίπρο τα έπαιξε όλα για όλα, γύρισε το ματς από 1-0 σε 1-2 (ήθελε ένα γκολ για να πάει το ματς στην παράταση) αλλά τέλος καλό όλα καλά για τον Παναθηναϊκό.

Μετά το 1-0 του Σπόραρ στο 15' οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού και ιδίως ο Μάγκνουσον υπέπεσαν σε παιδαριώδη λάθη και ο Ντόβμπικ, ένας Ουκρανός φορ που απασχολεί μεγάλες ευρωπαϊκές ομάδες ισοφάρισε και απείλησε και με δεύτερο γκολ.

Ένα δεύτερο γκολ που ήρθε στο 54' από στημένη μπάλα, σε ένα διάστημα που οι πράσινοι είχαν ανακτήσει τον έλεγχο. Το γκολ του Σπόραρ στο 70' έφερε τις καρδιές των γηπεδούχων στη θέση τους και η αποβολή του Τάντσικ λίγο αργότερα ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Το φιλμ του αγώνα

2' Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Σουτ του Κώτσιρα έξω από την περιοχή, κοντράρει και η μπάλα κόρνερ

Γιώργος Δημητρόπουλος
Στιγμιότυπο από τον αγώναΓιώργος Δημητρόπουλος

8' Ο Παλάσιος μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή, σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ

11' Εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Παναθηναϊκού με Τζούρισιτς, Βιλένα και Σπόραρ, με τον Βιλένα να σουτάρει με το αριστερό και τον γκολκίπερ των Ουκρανών, Βόλινετς, να μπλοκάρει εύκολα

15' 1-0 ο Παναθηναϊκός με σκόρερ τον Σπόραρ! Τραγικό λάθος της άμυνας της Ντνίπρο που δεν «καθάρισε» μία απομάκρυνση του Γεντβάι, που μετατρέπεται σε ασίστ καθώς ο Σπόραρ πλάσαρε εξαιρετικά πάνω από τον Βόλινετς. Δεύτερο γκολ του Σλοβένου στα προκριματικά καθώς είχε ανοίξει το σκορ και στο πρώτο ματς

20' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, στον Μπλάνκο της Ντνίπρο για μαρκάρισμα από πίσω.

23' 1-1 η Ντνίπρο με τον Ντόβμπικ που πετυχαίνει ένα απίθανο γκολ. Περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και με εξαιρετικό αριστερό πλασέ νικά τον Μπρινιόλι και ισοφαρίζει

VICHOS NIKOS/INTIME SPORTS
Ο Ντόβμπικ πανηγυρίζει το 1-1VICHOS NIKOS/INTIME SPORTS

31' Ο Παναθηναϊκός μετά το 20ο λεπτό έχει χάσει τη μάχη του κέντρου και οι αμυντικοί του δείχνουν αδράνεια σε αρκετές φάσεις. Ο Ντόβμπικ προκαλεί προβλήματα με την κίνησή του ανάμεσα στις γραμμές του Παναθηναϊκού.

33' Καλή στιγμή για την Ντίνπρο, με τον Ρουμπνίσκι να σουτάρει μετά από πάσα του Ντόβμπικ και ο Μπρινιόλι μπλοκάρει σταθερά

33' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Βόλινετς νικά τον Παλάσιος σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ και ο Μπερνάρ τελείως μόνος του από το σημείο του πέναλτι στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Ντνίπρο. Ο Βόλινετς έχει τραυματιστεί σοβαρά στη σύγκρουση με τον Παλάσιος στο τετ-α-τετ και γίνεται αλλαγή στο 36'

36' Αλλαγή τερματοφύλακα για την Ντνίπρο. Αποχωρεί ο τραυματίας Βόλινετς και στη θέση του μπαίνει ο βασικός κίπερ στο πρώτο ματς, Κιναρέικιν.

40' Σκοράρει ο Ντόβμπικ για τη Ντνίπροόμως το γκολ δεν μετράει γιατί ο Μπλάνκο έχει κάνει χέρι σε κοντρόλ πριν πασάρει στον Ουκρανό φορ

42' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στη Ντνίπρο μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα του Ρουμπνίσκι πάνω στον Πέρεθ

Το ματς έχει αποκτήσει ρυθμό και ένταση, με τον Παναθηναϊκό να ανακτά μετά το 35' την κατοχή της μπάλας αλλά τη Ντνίπρο να περιμένει μια καλή αντεπίθεση με τον Ντόβμπικ

45'+2' Ο Μπρινιόλι βγαίνει και προλαβαίνει να πιάσει τη μπάλα προ του Καπλιένκο που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού

45'+2' Πρώτη κίτρινη και για τον Παναθηναϊκό. Τη δέχεται ο Παλάσιος για μαρκάρισμα από πίσω στον Ρουμπίνσκι

45'+6' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Ντνίπρο. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πάσιτς πλασάρει άστοχα πάνω από τα δοκάρια του Παναθηναϊκού από τα δύο μέτρα. Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο

46' Ευκαιρία για τη Ντνίπρο. Σουτ του Μπλάνκο, ο Μπρινιόλι δύσκολα πετάει τη μπάλα σε κόρνερ

52' Ο Σπόραρ δεν εκτελεί με μία επαφή, ούτε με τη δεύτερη μετά από μπαλιά του Μαντσίνι και χάνει σπουδαία ευκαιρία

54' Γκολ για την Ντνίπρο και 2-1 για τους Ουκρανούς. Από εκτέλεση κόρνερ ο Σαράπι πιάνει την κεφαλιά και νικά τον Μπρινιόλι

55' Τρίτη κίτρινη για τη Ντνίπρο. Τη βλέπει ο Πιχαλόνοκ

70' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό με τον Σπόραρ 2-2! Ο Τζούρισιτς κάνει εξαιρετική προσπάθεια, πασάρει στον αμαρκάριστο Σπόραρ που από κοντά ισοφαρίζει

75' Απευθείας κόκκινη στον Τάντσικ της Ντίνπρο για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Χουάνκαρ. Ο ποδοσφαιριστής των Ουκρανών αγωνίστηκε ελάχιστα λεπτά. Με δέκα οι φιλοξενούμενοι.

88' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Κλάινχάισλερ να σουτάρει πάνω από την εστία της Ντνίπρο

89' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ωραία προσπάθεια του Ιωαννίδη, το πλασέ του στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

90+5' Κίτρινη κάρτα στον Τσόκαι