Τσάμπιονς Λιγκ: Σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μαρσέιγ (1-0)

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν το γκολ κόντρα στη Μαρσέιγ
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν το γκολ κόντρα στη Μαρσέιγ Πνευματικά Δικαιώματα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ/ 2023 AECIAEEI-IAEAAIIEEI ÐNAEOINAEI AEACOAUI
Πνευματικά Δικαιώματα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ/ 2023 AECIAEEI-IAEAAIIEEI ÐNAEOINAEI AEACOAUI

Στη Μασσαλία θα κριθεί η πρόκριση με τους «πράσινους» να είναι εξαιρετικοί στο ματς

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη επί της Μαρσέιγ στο πρώτο ματς του τρίτου προκριματικού του Τσάμπιονς Λιγκ που διεξήχθη στη Λεωφόρο.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε τον έλεγχο του ματς σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκειά του και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε τη Μαρσέιγ, δημιούργησε ευκαιρίες και μετά την αποβολή του Κοντογκπία στο 65' κατάφερε να φτάσει και στο γκολ.

Στο 83' οι «πράσινοι» έκρυψαν την μπάλα, με τον Ιωαννίδη να κάνει την ασίστ στον Μπερνάρ που από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και στα 97 λεπτά του αγώνα να είναι σχεδόν στο 100% σε σταθερότητα, ταχύτητα και τρεξίματα δείχνοντας καταρχάς ότι είναι πολύ πιο δεμένη ομάδα από την πιο ποιοτική αλλά ασύνδετη Μαρσέιγ.

Πλέον όλα θα παιχτούν στη Μασσαλία την επόμενη Τρίτη, με τον Παναθηναϊκό να έχει ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί που λογικά θα τον περιμένει η πορτογαλική Μπράγκα (επικράτησε 3-0 στο πρώτο ματς της Μπάτσκα Τόπολα από τη Σερβία).