NewsletterΕνημερωτικό δελτίοEventsEvents

FlipboardInstagramLinkedin

Τσάμπιονς Λιγκ: Επική πρόκριση της ΑΕΚ με δυο γκολ στις καθυστερήσεις στη μνήμη του Μιχάλη

Ο ΑΡΑΟΥΧΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ
Ο ΑΡΑΟΥΧΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ Πνευματικά Δικαιώματα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ/ 2023 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από Euronews

Συγκλονιστική εξέλιξη στην αναμέτρηση που απασχόλησε για λάθος λόγους όλη την Ευρώπη

Με δυο τέρματα απο Αραουχο και Βιντα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, η ΑΕΚ ανέτρεψε το εις βάρος της 2-0 μέχρι το 90+2' και χάρη και στη νίκη της στην Κροατία την περασμένη Τρίτη, με συνολικό σκορ 4-3 απέκλεισε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ - σε ένα ματς που προκάλεσε το ενδιαφέρον σε όλη την Ευρώπη εξαιτίας της δολοφονίας του οπαδού της Ενωσης Μιχάλη Κατσουρη την προπερασμένη Δευτέρα.

Μέχρι το 90+2 λεπτό του αγώνα με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην OPAP Arena, η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 και αποκλεισμένη από τη συνέχεια της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Ωστόσο, με ανατροπή που ανάγεται στη σφαίρα του... εξωπραγματικού και φάνηκε να έχει βοήθεια από τον... ουρανό, από όπου παρακολουθούσε και ο αδικοχαμένος Μιχάλης, οι νταμπλούχοι Ελλάδος ισοφάρισαν σε 2-2 και πήραν την πρόκριση. Ο Αραούχο στο 90+2΄ και ο Ντομαγκόι Βίντα που πήρε το ριμπάουντ μετά από χαμένο πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων υπέγραψαν τη μεγάλη ανατροπή.

Νωρίτερα η Ντιναμό είχε «αγγίξει» την πρόκριση με τέρματα των Σούταλο μετά από φάση διαρκείας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1΄) και Λιούμπιτσιτς από εξαιρετική ασίστ του Πέτκοβιτς (65΄). Όσο το ματς πλησίαζε στο τέλος, όλα έδειχναν ότι θα χρειαστεί ένα θαύμα για να αλλάξουν τα δεδομένα. Και το θαύμα έγινε! Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από κόρνερ του Ελίασον και κακή απομάκρυνση των Κροατών, η μπάλα στρώθηκε στο δεξί του Σέρχιο Αραούχο ο οποίος μείωσε σε 1-2 και αμέσως έσπευσε να πάρει μια φανέλα με το Νο21 και το όνομα του Μιχάλη, για να πανηγυρίσει μαζί της.

Όμως το «θαύμα» είχε κι άλλο ένα μεγάλο κεφάλαιο. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή, το οποίο υποδείχθηκε με την βοήθεια του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκαρσία, απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς, όπως πρώτος στο «ριμπάουντ» πήγε ο Βίντα ο οποίος με κεφαλιά «τελείωσε» την παλιά του ομάδα στο 90+10΄ και έδωσε την πρόκριση στην ΑΕΚ που την προσεχή Τρίτη θα αντιμετωπίσει την Αντβέρμπ στο Βέλγιο, στο πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων παιχίδι για την πρόκριση στους ομίλους. Μια ημέρα μετά, επίσης για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Παναθηναϊκός θα κοντραριστεί με την πορτογαλική Μπράγκα.