ΑΕΚ: Δεύτερη ήττα από την Αντβέρπ και αποκλεισμός από το Champions League

ΑΕΚ-Αντβέρπ
ΑΕΚ-Αντβέρπ Πνευματικά Δικαιώματα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ/ 2023 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από euronews

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως εκείνη του Μαρκ Βαν Μπόμελ είχε την ουσία και συνεχίζει στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στους ομίλους του Europa League θα συνεχίσει την φετινή της ευρωπαϊκή πορεία η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε και στην Νέα Φιλαδέλφεια από την Αντβέρπ στην ρεβάνς του 1-0 της Αμβέρσας και αποκλείστηκε από το φετινό Champions League.

Η απουσία του Λιβάι Γκαρσία ήταν εμφανής για τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα, ο οποίος παρέταξε την ομάδα με επιθετική αιχμή τον νεοαποκτηθέντα Πόνσε που έδειξε πως χρειάζεται ακόμη χρόνο για να βρει κοινά πατήματα με τους συμπαίκτες του. Παρ' όλα αυτά, ο «Δικέφαλος» πίεσε από την αρχή την ομάδα του Μαρκ Βαν Μπόμελ, η οποία βγήκε στο γήπεδο με ξεκάθαρο προσανατολισμό να «βραχυκυκλώσει» τα ατού της Ένωσης και να διαφυλάξει το προβάδισμα του πρώτου ματς.

Παρά το παιχνίδι πρωτοβουλίας που έπαιξε, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φανεί ουσιαστικά απειλητική πέραν ενός καλού σουτ του Πόνσε στο 26' και στο 61ο λεπτό ήρθε η πρώτη «προειδοποίηση», όταν ο Μούγια σχεδόν εξ επαφής σε κενή εστία δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Μπαλικουισά.

Και μπορεί ο 22χρονος επιθετικός, ο οποίος πριν την σέντρα του αγώνα σχημάτισε on camera με τα δάχτυλά του το γράμμα «Μ» στη μνήμη του Μιχάλη Κατσουρή, να μην έγινε εκείνη την ώρα ο δημιουργός του πρώτου γκολ της Αντβέρπ, αλλά το κατάφερε 12 λεπτά αργότερα. Έπειτα από εκτέλεση πλαγίου στο 73' ο Βέλγος φορ άφησε πίσω του τον Ρότα στα δεξιά της κιτρινόμαυρης άμυνας και γύρισε παράλληλα στη μικρή περιοχή, όπου ο Κερκ από κοντά έγραψε το 0-1.

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω μετά το γκολ και πάτησε ακόμη περισσότερο το γκάζι, με τον Αραούχο να ισοφαρίζει στο 90ό λεπτό, έπειτα από σέντρα του Ελίασον, στοπάρισμα με το στήθος και σουτ μέσα από την περιοχή. Παρ' όλα αυτά, η Αντβέρπ ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, όταν οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει τις γραμμές τους, ψάχνοντας το γκολ της ανατροπής. Κοντά στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Πινέδα, ο οποίος εκείνη την ώρα αγωνιζόταν ως δεξί μπακ, πήγε να σταματήσει την μπάλα, ωστόσο άθελά του έβγαλε τον Μπαλικουισά στον κενό χώρο. Ο επιθετικός της Αντβέρπ διένυσε την απόσταση από το κέντρο του γηπέδου μέχρι την περιοχή της ΑΕΚ και μόνος του απέναντι στον Στάνκοβιτς δεν δυσκολεύθηκε να γράψει το τελικό 1-2 και να στείλει την ομάδα του στους ομίλους της μεγαλύτερης ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

«Το πρώτο γκολ που δεχόμαστε ήρθε από ένα πλάγιο. Οποιος θέλει να παίξει στο Τσάμπιονς Λιγκ, δεν επιτρέπεται να κάνει τέτοια μικρά μεγάλα λάθη. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και προσωπικότητα. Προσπάθησε από παντού να κάνει φάσεις. Εχουν περάσει τέσσερις ημέρες από το ματς του πρωταθλήματος και αν μπορούμε να το συγκρίνουμε ήταν το ίδιο: ένα λάθος, ένα γκολ, εμείς πολλές ευκαιρίες και δεν καταφέραμε να σκοράρουμε», σχολίασε μεταξύ άλλων ο προπονητής της ΑΕΚ στην συνέντευξη Τύπου.

Η κλήρωση των ομίλων του Europa League, όπου τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Παναθηναϊκός και πιθανότατα και ο Ολυμπιακός θα μάθουν τους αντιπάλους τους, θα γίνει την Παρασκευή στις 14:00 στην Νιόν.