Ο Παναθηναϊκός «βύθισε» το «κίτρινο υποβρύχιο» με 2-0 στο «καυτό» ΟΑΚΑ

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν Πνευματικά Δικαιώματα intime
Πνευματικά Δικαιώματα intime
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςIoannis Giagkinis

Θρίαμβος και του ΠΑΟΚ στο Conference League που επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας της Ελσίνκι αν και έχανε με 1-0

Σε ένα σχεδόν κατάμεστο Ολυμπιακό στάδιο, ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τη Βιγιαρεάλ στην πρεμιέρα του έκτου ομίλου του Europa League θέλοντας να σπάσει το σερί των 13 αγώνων σε ευρωπαϊκούς ομίλους χωρίς νίκη.  Και τα κατάφερε με επιβλητικό τρόπο επικρατώντας 2-0 των Ισπανών πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό ματς, συγκροτημένο και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να κινούνται προσεκτικά στον αγωνιστικό χώρο. Η Βιγιαρεάλ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 18' με τον Μοράλες όμως να αστοχεί στο τέλος έχοντας κάνει μια μεγάλη κούρσα που ξεκίνησε πίσω από τη σέντρα.

Μετά το 30ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κράτησε μπάλα και άρχισε με υπομονή να ανεβαίνει ψηλά στο γήπεδο, πάντα κρατώντας αρκετούς παίκτες πίσω.

Στο 38' η ομάδα του Γιοβάνοβιτς βρήκε τη μία καλή ευκαιρία, όταν ο Κώτσιρας πέρασε εξαιρετική κάθετη στον Φώτη Ιωαννίδη και ο Έλληνας φορ πέρασε άψογα τη μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο Πέπε Ρέινα, γράφοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

intime
Ο Ιωαννίδης σκοράρει για το 1-0intime

Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς κάτι περαιτέρω και σαν συνολική εικόνα ήταν ένα 45λεπτο που δεν είχε συγκινήσεις αλλά παιχνίδι υπομονής στη σκακιέρα των δύο προπονητών.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Μπρινιόλι και δεν επέτρεψε στη Βιγιαρεάλ να απειλήσει. Μάλιστα έφτασε σε δεύτερο γκολ, με τον Σπόραρ να σημειώνει ένα εξαιρετικό τέρμα και έχασε ευκαιρείες στο τέλος και για τρίτο γκολ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ρεν επικράτησε εύκολα με 3-0 της Μακάμπι Χάιφα, την οποία αντιμετωπίζει στις 5 Οκτωβρίου ο Παναθηναϊκός στο Ισραήλ. Η Βιγιαρεάλ υποδέχεται τη Ρεν.

Φωτό: Γιάννης Γιαγκίνης
To euronews στο Ολυμπιακό Στάδιο της ΑθήναςΦωτό: Γιάννης Γιαγκίνης

Το φιλμ του αγώνα

9' Εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ, κεφαλιά του Σένκεφελντ, πάνω από τα δοκάρια του Πέπε Ρέινα

18' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βιγιαρεάλ με τον Μοράλες να διασχίζει το μισό γήπεδο, να ντριμπλάρει επιτυχημένα Σένκεφελντ και Μάγκνουσον, αλλά το σουτ που έκανε από κοντά πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι.

20' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Παλάσιος να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και από πλάγια στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

38' ΓΚΟΟΛΛ για τον Παναθηναϊκό! Φοβερή κάθετη του Κώτσιρα στον Ιωαννίδη που τελειώνει εκπληκτικά τη φάση περνώντας τη μπάλα πάνω από τον Πέπε Ρέινα για το 1-0!

Β' ημίχρονο

53' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με Παλάσιος και Μλαντένοβιτς να απειλούν τον Ρέινα αλλά μία ο Ισπανός πορτέρο και μία η ισπανική άμυνα είπαν όχι.

58' Κεφαλιά του Τσέριν από εξαιρετικό σημείο αλλά δεν απειλεί τον Ρέινα

62' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Κώτσιρα να βρίσκεται από πλάγια απέναντι στον Ρέινα μετά από πάσα του Παλάσιος, όμως το σουτ του Έλληνα αμυντικού περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

78' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό με τον Αντράζ Σποραρ! Ο Σλοβένος φορ πήρε τη μπάλα, ντρίμπλαρε και με εξαιρετικό πλασέ στέλνει τη μπάλα δοκάρι και μέσα στα δίχτυα της Βιγιαρεάλ για το 2-0!

intime
Ο Σπόραρ πανηγυρίζει το 2-0intime

90' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Βιλένα να σουτάρει συρτά, δίπλα από το δοκάρι του Ρέινα ενώ είχε τουλάχιστον δύο συμπαίκτες ελεύθερους

90'+3' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Αϊτόρ να περνάει τη μπάλα με γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και τον Μάγκνουσον να μην προλαβαίνει να τη σπρώξει στα δίχτυα

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ στη Φινλανδία

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την πορεία του στο Κονφερενς Λιγκ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο Δικέφαλος αν και στο πρώτο μέρος πιέστηκε και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την Ελσίνκι με γκολ του Μπαντέ στο 35' στο δεύτερο ημίχρονο ήταν επιβλητικός.

intime
Ο Ντεσπότοφ πανηγυρίσει το 2-1 του ΠΑΟΚintime

Με Κουλιεράκη (55'), Ντεσπότοφ (81') και Μπράντον στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε το σκορ στο 1-3 και η Ελσίνκι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-3 στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε 2-1 της Αμπερντίν και ο ΠΑΟΚ είναι πλέον πρώτος. Στις 5 Οκτωβρίου υποδέχεται στην Τούμπα τους Γερμανούς.