Γιουρόπα Λιγκ: Θρίαμβος της ΑΕΚ μέσα στην Αγγλία με 3-2 επί της Μπράιτον

Ο Πόνσε πανηγυρίζει το 3-2 της ΑΕΚ
Ο Πόνσε πανηγυρίζει το 3-2 της ΑΕΚ Πνευματικά Δικαιώματα Steven Paston/PA Wire
Πνευματικά Δικαιώματα Steven Paston/PA Wire

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα εντός έδρας από τη Φράιμπουργκ με 3-2

Η ΑΕΚ πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στην Αγγλία, επικρατώντας σε ένα συγκλονιστικό ματς με 3-2 της Μπράιτον. Μία νίκη που γίνεται ακόμα σπουδαιότερη λόγω και των απουσιών που είχε η Ένωση.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς κόντρα στην Μπράιτον και κατάφερε στο 11ο λεπτό να προηγηθεί με εκπληκτικό γκολ του Σιντιμπέ. Ο Γάλλος αμυντικός έπιασε κεφαλιά-οβίδα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από κόρνερ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Άγγλων.

Ένα λεπτό αργότερα, η ΑΕΚ θα μπορούσε να πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό, αλλά ο Λιβάι Γκαρσία νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Μπράιτον.

Μετά το 20ο λεπτό η Μπράιτον άρχισε να πιέζει και στο 24' ο Στάνκοβιτς πέταξε τη μπάλα σε κόρνερ στην πρώτη ευκαιρία της Μπράιτον με τον Ανσού Φατί. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ίγκορ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά η καρφωτή κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Στο 27ο λεπτό ο Χατζισαφί βρήκε το πόδι του Ζοάο Πέδρο, με τον ρέφερι αρχικά να δίνει κίτρινη για θέατρο αλλά με την παρέμβαση του VAR δόθηκε η εσχάτη των ποινών.

Στο 30ο λεπτό, ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε το πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους.

Steven Paston/PA Wire
Ο Ζοάο Πέδρο ισοφαρίζει για τη Μπράιτον σε 1-1Steven Paston/PA Wire

Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα με τον Γκατσίνοβιτς στο 40ο λεπτό να γράφει το 1-2 με ωραία προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ.

Το δεύτερο μέρος ήταν εξίσου δραματικό. Στο 67' ο Σιμάνσκι υπέπεσε σε πέναλτι, με τον Ζοάο Πέδρο να το εκτελεί και να ισοφαρίζει εκ νέου σε 2-2. Η Μπράιτον πίεσε, η ΑΕΚ έβγαζε αντεπιθέσεις και σε μία εξ αυτών Πόνσε και Ελίασον συνεργάστηκαν με τον Πόνσε να σκοράρει και να γράφει το 3-2 για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ 2-3: Πληγώθηκε από τα αμυντικά λάθη

Στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ Κααμπί μόλις στο 6ο λεπτό, όμως η Φράιμπουργκ προηγηθήκε στο 9' με σκόρερ τον Σαλάι που εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Φρέιρε (που γύρισε στα τυφλά τη μπάλα προς τα πίσω) και νίκησε τον Πασχαλάκη.

Στο 26ο λεπτό, ο Φορτούνης σημάδεψε το δοκάρι της Φράιμπουργκ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στην ισοφάριση.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Έλληνας άσος, το πέτυχε ο Ελ Κααμπί στο 40ο λεπτό μετά από γέμισμα του Ροντινέι.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Μασούρας έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Φράιμπουργκ νικήθηκε και κατόπιν ο Ελ Κααμπί ήταν άστοχος.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όμως η Φράιμπουργκ κέρδισε πέναλτι με τον Ρέτσο να το παραχωρεί. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκρίφο που νίκησε τον Πασχαλάκη για να κάνει το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες αλλά να έχει και αμυντικά κενά. Στο 75' ο Ελ Κααμπί ισοφάρισε σε 2-2 και πέτυχε και το δεύτερο του γκολ στο ματς.

Στο 86ο λεπτό όμως, άλλη μία αμυντική αδράνεια της ελληνικής ομάδας συνετέλεσε στο τρίτο γκολ της Φράιμπουργκ, με τον Φιλίπ να νικά με δυνατό συρτό σουτ τον Πασχαλάκη για το τελικό 3-2.