Γιουρόπα Λιγκ: Μεγάλη νίκη του Άρη Λεμεσού, στο «Χ» ΑΕΚ και Ολυμπιακός

Γιουρόπα Λιγκ
Γιουρόπα Λιγκ Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo

Ο Άρης κέρδισε τη Ρέιντζερς ενώ η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με τον Άγιαξ σε ένα θεαματικό ματς - Ο Ολυμπιακός πήρε έναν βαθμό στη Σερβία αν και κέρδιζε με 2-0 τη Μπάτσκα Τόπολα

Ο Άρης Λεμεσού θριάμβευσε επί της Ρέιντζερς στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης. Την ίδια ώρα σε ένα εκπληκτικό ματς, ΑΕΚ και Άγιαξ έμειναν στο 1-1, με την ελληνική ομάδα να παραμένει στην κορυφή του ομίλου. Στη Σερβία ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» εν μέρει καθώς αν και προηγήθηκε 2-0 τελικά πήρε έναν βαθμό, καθώς στο 70' (με το σκορ 1-2) έμεινε με 10 παίκτες σε μία αμφιλεγόμενη απόφαση του ρέφερι της αναμέτρησης

Μπάτσκα Τόπολα-Ολυμπιακός 2-2

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό, με τον Ποντένσε να βγάζει τη σέντρα και τον Μασούρα με υπέροχη κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι Σέρβοι απείλησαν σοβαρά στο 31ο λεπτό, με τον Ράκονιατς να βρίσκει κενό στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, με το σουτ που επιχείρησε να περνάει πάνω από τα δοκάρια της ελληνικής ομάδας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο μέρος όπως και το πρώτο, απειλώντας αρχικά στο 56' με τον Ελ Κααμπί που νικήθηκε από τον πορτέρο της Μπάτσκα. Όμως μετά την εκτέλεση του κερδισμένου κόρνερ, ο Ποντένσε με ωραία ατομική προσπάθεια και άψογο πλασέ έκανε το 0-2 για τον Ολυμπιακό στο 57'.

Στο 63' ο Ρέτσος έκανε το λάθος, ο Γιοβάνονιτς έκλεψε, πάσαρε ιδανικά στο Ντάκοβατς και αυτός με πλάσε νίκησε τον Πασχαλάκη για το γκολ της Μπάτσκα και το 1-2 στο ματς.

Το γκολ αυτό έδωσε ενέργεια στους γηπεδούχους που προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Ολυμπιακού.

Στο 71' μάλιστα ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες, με τον διαιτητή να κρίνει πως ο Γιοβάνοβιτς που ανατράπηκε από τον Ντόι έξω από την περιοχή θα έβγαινε σε θέση για γκολ και τον αμυντικό των «ερυθρολεύκων» να βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 90' και ενώ ο Ολυμπιακός φαινόταν να ελέγχει το ματς, η Μπάτσκα έφτασε στο 2-2 με υπέροχη εκτέλεση του Πάντοβιτς στην κίνηση που νίκησε τον Πασχαλάκη.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Γουέστ Χαμ έκανε το «διπλό» στη Γερμανία επικρατώντας 2-1 της Φράιμπουργκ.

Η βαθμολογία του α' ομίλου

1. Γουέστ Χαμ 6

2. Φράιμπουργκ 3

3. Ολυμπιακός 1

4. Μπάτσκα Τόπολα 1

ΑΕΚ-Άγιαξ 1-1

Ο «πληγωμένος» από την φετινή του απόδοση Άγιαξ μπήκε δυνατά στην OPAP Arena και απείλησε πρώτος την ΑΕΚ, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Η Ένωση κέρδισε μέτρα μετά το αρχικό ξάφνιασμα και με τη σειρά της έχασε ευκαιρίες για να μπει μπροστά στο σκορ μέχρι το 20ο λεπτό.

Στο 28΄ ο Μπεργκβάιν πραγματοποίησε κούρσα στον άξονα της άμυνας της ΑΕΚ, με τον Πινέδα να τον κυνηγά και να υποπίπτει σε πέναλτι σύμφωνα με τον ρέφερι της αναμέτρησης. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση δύο λεπτά αργότερα (30') και νίκησε τον Στάνκβοιτς γράφοντας το 0-1.

Στο 35' η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Πινέδα να σουτάρει, τον γκολκίπερ του Άγιαξ να αποκρούει αλλά ο επερχόμενος Σιντιμπέ έστειλε τη μπάλα απελπιστικά άουτ.

Στο 43' ο Στάνκοβιτς πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε δυνατό σουτ του Μπεργκχούις και αποσόβησε το 0-2.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ είχε διπλή ευκαιρία για το 1-1, με τον Βίντα να χάνει τη σπουδαιότερη όταν με κεφαλιά-ψαράκι από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία απειλητική σέντρα-σουτ του Γκατσίνοβιτς στο 48' που πέρασε άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Χόρτερ, όμως ο Άγιαξ ήταν απειλητικός όταν έβγαινε μπροστά καθώς έβρισκε κενά στην άμυνα της ΑΕΚ.

Όπως στο 58' με τον Μπεργκχούις να βρίσκει χώρο στον άξονα αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός εστίας.

Στο 61' ο Σούταλο του Άγιαξ σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι, χτυπώντας τον Γκατσίνοβιτς στο κεφάλι, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να βγάζει απλά κίτρινη κάρτα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκατσίνοβιτς απείλησε εκ νέου με τον Χόρτερ να αποκρούει το σουτ που επιχείρησε ο άσος της ΑΕΚ.

Στο 69' και πάλι ο Μπεργκχούις βρέθηκε απέναντι στον Στάνκοβιτς, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να πραγματοποιεί ακόμη μία επέμβαση, κρατώντας το 0-1.

Η Ένωση κατάφερε να φτάσει στο 1-1 στο 75΄ με τον Άμραμπατ να βγάζει τη σέντρα και τον Βίντα να σκοράρει εκ νέου στην Ευρώπη με κεφαλιά από κοντά.

Στο 77' ο Μάνταλος απείλησε με το 2-1, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ και η ισοπαλία παρέμεινε στο ματς.

Στο 90' η ΑΕΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, με τον Γιόνσον να βρίσκεται τελείως μόνος του απέναντι στον Χόρτερ και σχεδόν από τη μικρή περιοχή να...πετυχαίνει στην ουσία τον γκολκίπερ του Άγιαξ, χάνοντας το σχεδόν βέβαιο γκολ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Μαρσέιγ και Μπράιτον έμειναν στο 2-2 με τους Γάλλους να έχουν προηγηθεί μάλιστα με 2-0.

Η βαθμολογία του β' ομίλου

1. ΑΕΚ 4

2.Μαρσέιγ 2

3. Άγιαξ 2

4. Μπράιτον 1

Επεισόδια πριν τον αγώνα στη Νέα Φιλαδέλφεια

Ένταση επικράτησε πριν το ματς έξω από το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Ειδικότερα, σύμφωνα με την ΕΛΑΣ, στις 17:30 ομάδα ατόμων επιτέθηκε με πέτρες, καπνογόνα και άλλα αντικείμενα σε αστυνομικές δυνάμεις, που απάντησαν κάνοντας χρήση χημικών και βομβίδων κρότου-λάμψης. Από την επίθεση των αγνώστων τραυματίστηκε ελαφρά από αντικείμενο στο χέρι ένας αστυνομικός, που μεταφέρθηκε στο 401 Γενικό Στρατιωτικό Νοσοκομείο Αθηνών.

Άρης Λεμεσού-Ρέιντζερς 2-1

Στην Κύπρο, ο Άρης έβαλε τη Ρέιντζερς σε θέση άμυνας από τα πρώτα λεπτά, πιέζοντας την εστία των Σκοτσέζων. Έτσι μόλις στο 9΄ ο Μουσουντά με υπέροχη καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0. Μετά το 15ο λεπτό όμως, η Ρέιντζερς κέρδισε έδαφος στον αγωνιστικό χώρο και στο 21' σκόραρε με τον Ντέσερς. Η σημαία του βοηθού σηκώθηκε όμως χρειάστηκε έλεγχος του VAR που ξεπέρασε τα 4 λεπτά αλλά τελικά το γκολ δεν μέτρησε και το 1-0 παρέμεινε για την ομάδα της Λεμεσού.  Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε χέρι αμυντικού της Ρέιντζερς, όμως διαιτητής και VAR έδειξαν «παίζετε».

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης Λεμεσού περίμενε τη Ρέιντζερς με σκοπό να βρει δεύτερο γκολ στις αντεπιθέσεις. Κάτι που κατάφερε στο 59' με τον Μπένγκστον να βρίσκει τον Μπαμπίκα που έγραψε το 2-0 για την κυπριακή ομάδα.

Οι Σκοτσέζοι είχαν την κατοχή της μπάλας και στο 70' έφτασαν στο 2-1, μειώνοντας με κεφαλιά του Σιμά που νίκησε τον Βανά. Η φάση ελέγχθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης, όμως αυτό μέτρησε κανονικά.

Ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-1 με τον Κοκόριν στο 74', που νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Ρέιντζερς, που με τα πόδια πέταξε τη μπάλα σε κόρνερ.