FlipboardInstagramLinkedin

Ευρωπαίος ΠΑΟΚ «πάτησε» την Ελσίνκι - «Αυτοκτονία» Παναθηναϊκού και αποκλεισμός

Στιγμιότυπο από το ΠΑΟΚ-Ελσίνκι
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Ο ΠΑΟΚ τερμάτισε πρώτος και αήττητος στο Conference League μετά το 4-2 επί της Ελσίνκι - Άδοξη εντός έδρας ήττα για τον ΠΑΟ από τη Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τη Μακάμπι Χάιφα στην κατάμεση Λεωφόρο («Απ.Νικολαΐδης») για την 6η και τελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου του Europa League γνωρίζοντας ότι με νίκη ή ισοπαλία θα συνέχιζε να παίζει στην Ευρώπη (και συγκεκριμένα στο Conference League) και το 2024. Όμως ένα κακό πρώτο ημίχρονο και η αστοχία στο δεύτερο μέρος, έφεραν τη νίκη για τη Μακάμπι με 2-1 και τον αποκλεισμό για τον Παναθηναϊκό που τερμάτισε στην 4η θέση.

Στο 3ο λεπτό ο Παναθηναϊκός απείλησε με τον Αϊτόρ να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και το διαγώνιο σουτ του να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Μακάμπι. Στο 15' ο Βιλένα βρέθηκε σε καλή θέση στο όριο της μεγάλης περιοχής όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε αρκετά άουτ.

Στο 20ο λεπτό ο Λοντίγκιν έκανε κακή έξοδο σε σέντρα από τα αριστερά, και η Μακάμπι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Νταβίντ.  Δέκα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Καριού να αποκρούει σωτήρια τακουνάκι του Ιωαννίδη σε γύρισμα του Βαγιαννίδη.

Οι παίκτες της Μακάμπι πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ επί του Παναθηναϊκού

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισε τη Μακάμπι στα καρέ της, πατώντας συνεχώς στην περιοχή των Ισραηλινών. Ο Παναθηναϊκός πίεζε ασφυκτικά δημιουργώντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με την Μακάμπι να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να αμύνεται μαζικά, με τους ποδοσφαιριστές της να δέχονται αρκετές κίτρινες καθώς προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να σταματήσουν την ανάπτυξη των «πρασίνων».

Είναι χαρακτηριστικό πως η Μακάμπι μπόρεσε να κρατήσει για πάνω από 30 δεύτερα τη μπάλα στα πόδια της για πρώτη φορά στο 72ο λεπτό.

Η πίεση του Παναθηναϊκού δεν είχε αποτέλεσμα και σε μία αντεπίθεση, η Μακάμπι έφτασε στο 0-2 με τον Σέρι να σουτάρει με δύναμη από το σημείο του πέναλτι στην πρώτη φάση των Ισραηλινών στο δεύτερο μέρος.

Στο 89' ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 1-2 με τον Ιωαννίδη να πιάνει κεφαλιά εξ' επαφής από εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ. Οι πράσινοι πίεσαν εκ νέου όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης που θα τους έδινε την πρόκριση στο Conference League.

Conference League: ΠΑΟΚ - Ελσίνκι 4-2

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην γεμάτη Τούμπα την Ελσίνκι από τη Φινλανδία, έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League και μάλιστα ως πρώτος μετά την θριαμβευτική επικράτηση μέσα στη Γερμανία επί της Άιντραχτ.  Οι γηπεδούχοι έδωσαν άλλη μία σπουδαία ευρωπαϊκή παράσταση, επικρατώντας με 4-2, τερματίζοντας πρώτος και αήττητος με 5 νίκες και 1 ισοπαλία.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας έφτασε κοντά στο γκολ, με την εξαιρετική του προσπάθεια να αποκρούεται σε κόρνερ από τον γκολκίπερ της Ελσίνκι.

Παρόλα αυτά, οι Φινλανδοί ήταν αυτοί που πάγωσαν την Τούμπα, με τον Ραντούλοβιτς να νικά τον Κοτάρσκι στο 6ο λεπτό με ωραίο διαγώνιο σουτ και να γράφει το 1-0 για την Ελσίνκι.

Στο 15' ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από το 1-1 αλλά ο Μιχαϊλίδης σημάδεψε το δοκάρι της Ελσίνκι και στην επαναφορά ο Μαένπα νίκησε τον Μπράντον Τόμας. Τελικά το 1-1 ήρθε στο 37' με τον ΠΑΟΚ δικαίως να σκοράρει με τον Οζντόεφ μετά από ωραίο γύρισμα του Μεϊτέ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στο 47΄ έφτασε στην ανατροπή. Ο Κωνσταντέλιας αξιοποίησε λάθος στην άμυνα της Ελσίνκι και με ωραίο σουτ έκανε το 2-1.

Έξι λεπτά αργότερα (53') ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ, με τον Μιχαϊλίδη που είχε το δοκάρι στο πρώτο μέρος να σουτάρει και την μπάλα να αλλάζει πορεία στον Τοϊβό γράφοντας το 3-1 με αυτογκόλ.  Στο 85' ο Μουργκ πέτυχε το τέταρτο γκολ του ΠΑΟΚ που είχε απωλέσει σωρεία ευκαιριών νωρίτερα. Η Ελσίνκι κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις σε 4-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.