Γιουρόπα Λιγκ: Ήττα-μαχαιριά για την εξαιρετική ΑΕΚ - Διασυρμός του Ολυμπιακού στη Γερμανία

Οι παίκτες της Μπράιτον πανηγυρίζουν το 0-1
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςIoannis Giagkinis

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Μπράιτον εντός έδρας με 1-0. Ο κάκιστος Ολυμπιακός συνετρίβη με 5-0 στη Γερμανία από τη Φράιμπουργκ

ΑΕΚ και Ολυμπιακός άνοιξαν τον χορό των ευρωπαϊκών ματς για τις ελληνικές ομάδες, αντιμετωπίζοντας Μπράιτον και Φράιμπουργκ αντίστοιχα. Η Ένωση ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους Άγγλους όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και στο δεύτερο ημίχρονο όλα πήγαν στραβά για την ΑΕΚ, που γνώρισε την ήττα με 1-0 και πλέον θα παίξει την πρόκριση στο Conference εκτός έδρας με τον Άγιαξ την τελευταία αγωνιστική.

Στιγμιότυπο από το ΑΕΚ-Μπράιτον

Το φιλμ του αγώνα ΑΕΚ - Μπράιτον 0-1

2' Ευκαιρία για τη Μπράιτον, με τον Στάνκοβιτς να λέει όχι σε σουτ του Φέργκιουσον μέσα από την περιοχή αποκρούωντας σε κόρνερ.

13' Καλή φάση για την ΑΕΚ με τον Πινέδα να πιάνει πολύ δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

17' Κεφαλιά του Πινέδα μέσα από την περιοχή αλλά δεν είχε δύναμη με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Φερμπρούγκεν.

18' Ξανά απειλεί η ΑΕΚ με τον Πινέδα να σουτάρει και τον Φερμπρούγκεν να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια του σουτ του Μεξικάνου άσου.

30' Ωραία σουτ του Τζούμπερ έξω από την περιοχή, αναγκάζει τον τερματοφύλακα της Μπράιτον να πετάξει τη μπάλα σε κόρνερ.

31' Νέα ευκαιρία από τον Τζούμπερ, που παίρνει την κεφαλιά μετά το κόρνερ αλλά η μπάλα περνάει μπροστά από τον Σιμάνσκι και φεύγει άουτ.

35' Σπαταλά την ευκαιρία ο Πινέδα, που μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά αλλά το σουτ που έκανε έφυγε εκτός εστίας από πολύ καλή θέση.

44' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με το σουτ του Τζούμπερ να σταματά στο δοκάρι της Μπράιντον και τον Γκατσίνοβιτς στην επαναφορά να στέλνει τη μπάλα άουτ με το κεφάλι.

45' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ με Τζούμπερ και Γκατσίβοιτς να απειλούν την εστία της Μπράιτον, χωρίς πάντως η μπάλα να πηγαίνει στην εστία αλλά οι αμυντικοί της Μπράιτον πετούν τη μπάλα κόρνερ.

Ο τερματοφύλακας της Μπράιτον μπλοκάρει

52' Σουτ του Γκατσίνοβιτς για την ΑΕΚ, επέμβαση από τον τερματοφύλακα της Μπράιτον. Μένει το 0-0

54' Μετά από παρέμβαση του VAR ο ρέφερι καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Μπράιτον σε μαρκάρισμα του Σιμάνσκι στον Ζοάο Πέδρο μέσα στην περιοχή.

55' ΓΚΟΛ 0-1 η Μπράιτον. Ο Ζοάο Πέδρο είναι εύστοχος και νικά τον Σιμάνσκι.

65' ΑΠΟΒΟΛΗ Με δέκα παίκτες η ΑΕΚ! Δεύτερη κίτρινη για τον Γκατσίνοβιτς που παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια και τα πράγματα πλέον γίνονται πάρα πολύ δύσκολα.

73' Τετ-α-τετ για τη Μπράιτον, με τον Στάνκοβιτς να νικά τον Φέργκιουσον και να κρατά το 0-1.

74΄Απίθανη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πινέδα αναδεικνύεται σε μοιραίο για την Ένωση καθώς αστοχεία από πολύ κοντά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

90' Ευκαιρία για την **ΑΕΚ **που παρότι με 10 πιέζει. Κεφαλιά του Βίντα, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι της Μπράιτον.

Η βαθμολογία του ομίλου (Σε 5 αγώνες)

1. Μπράιτον 10

2. Μαρσέιγ 8 (4 ματς)

3. ΑΕΚ 4

4. Άγιαξ 2 (4 ματς)

Φράιμπουργκ-Ολυμπιακός 5 - 0

Εφιαλτική ήταν η βραδιά για τον Ολυμπιακό στη Γερμανία που συντερίβη από τη Φράιμπουργκ με 5-0, η οποία αξιοποίησε ιδανικά τα σοβαρά αμυντικά κενά των ερυθρόλευκων και βρέθηκε στο 4-0 μετά από μόλις 45 λεπτά αγώνα.

Οι Γερμανοί είναι σίγουρα στον επόμενο γύρο του Europa League και κόντρα στη Γουέστ Χαμ, που επικράτησε εκτός έδρας της Μπάτσκα Τόπολα 1-0 με γκολ στο 90', θα παίξει την πρώτη θέση στον όμιλο. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Μπάτσκα Τόπολα στο Καραϊσκάκης με στόχο τη διατήρηση της τρίτης θέσης και τη μετάβαση στο Conference League. Του αρκεί ακόμη και η ισοπαλία.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ στη Γερμανία, με τη Φράιμπουργκ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με σκόρερ τον Γκρέγκοριτς μετά από πάσα του Έγκστάιν.

Πριν προλάβει να συνέλθει ο Ολυμπιακός δέχτηκε δεύτερο τέρμα, και πάλι από τον Γκρέγκοριτς. Ο Αυστριακός φορ της Φράιμπουργκ πήρε την κεφαλιά από κόρνερ και έγραψε το 2-0 μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, «παγώνοντας» για τα καλή τους «ερυθρόλευκους».

Ο Γκρέγκοριτς πανηγυρίζει ένα από τα γκολ του κόντρα στον Ολυμπιακό
Ο Γκρέγκοριτς πανηγυρίζει ένα από τα γκολ του κόντρα στον Ολυμπιακό́яЏՋϓ KŎMđϓ/INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και να απειλήσει κυρίως με τον Φορτούνη, με την Φράιμπουργκ να ψάχνει χώρους για να φτάσει και σε τρίτο γκολ. Οι Γερμανοί κυκλοφορούσαν άνετα τη μπάλα και έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία της ελληνικής ομάδας, απειλώντας συχνά πυκνά κυρίως με τον σκόρερ της, Μίχαελ Γκρέγκοριτς, που στο 20' έφτασε κοντά στο χατ-τρικ αλλά του σουτ του πέρασε άουτ.

Ο Αυστριακός επιθετικός πέτυχε τελικά το χατ-τρικ στο 36ο λεπτό, με την άμυνα του Ολυμπιακού να εκτίθεται για ακόμη μία φορά και τον Γκρέγκοριτς να σημειώνει το 3-0 με κεφαλιά και πάλι από γέμισμα του Μακενγκό.

Ο εφιάλτης για τον Ολυμπιακό συνεχίστηκε και έξι λεπτά αργότερα δέχτηκε και 4ο γκολ.  Γκρέγκοριτς και Χέλερ έπαιξαν το 1-2, η μπάλα έφτασε στα δεξιά στον Σιλντιγιά που με σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη για το 4-0 στο 42'.

Απογοήτευση των παικτών του Ολυμπιακού
Απογοήτευση των παικτών του Ολυμπιακού́яЏՋϓ KŎMđϓ/INTIME SPORTS

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τραυματισμό του Ποντένσε που αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο, με τον Μασούρα να παίρνει τη θέση του στο μόλις στο 50'.

Η Φράιμπουργκ έριξε ρυθμό, με τον τεχνικό των Γερμανών να κάνει γρήγορα αλλαγές, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ανεβάσει αισθητά την απόδοσή του.

Αντιθέτως στο 77' οι Γερμανοί έφτασαν και σε 5ο γκολ, μετά από άλλο ένα τραγικό λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού και τον Ντόαν να σκοράρει από κοντά.