Άιντραχτ - ΠΑΟΚ στη Γερμανία
Άιντραχτ - ΠΑΟΚ στη Γερμανία Πνευματικά Δικαιώματα ЁЁ͉ʏӠÉM͇/INTIME SPORTS
Πνευματικά Δικαιώματα ЁЁ͉ʏӠÉM͇/INTIME SPORTS
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε στη Γερμανία της Άιντραχτ και προκρίθηκε ως πρώτος - Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 3-2 απο τη Βιγιαρεάλ με φοβερή απόδοση από το 60' και μετά

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ έκλεισαν την παρουσία των ελληνικών ομάδων την Πέμπτη το βράδυ, με τον Άρη Λεμεσού από την Κύπρο να παίζει κόντρα στους Ρείντζερς στη Σκωτία.  Ο Παναθηναϊκός στεκόταν καλά στην Ισπανία μέχρι το 29' όταν και δέχτηκε το πρώτο γκολ (Μπαένα) καθώς μετά από πέντε λεπτά έγινε το 2-0 της Βιγιαρεάλ (Κομεσάνια) με τους «πράσινους» να αδυνατούν να συνέλθουν και να δέχονται και τρίτο γκολ στο 47' (Μοράλες) μετά από νέο τραγικό λάθος στην άμυνα, αυτή τη φορά από τον Αράο. Από εκεί και πέρα όμως, το ματς άλλαξε άρδην με τον Παναθηναϊκό να μεταμορφώνεται αλλά τελικά να γνωρίζει την ήττα με 3-2.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Βιγιαρεάλ - Παναθηναϊκός

Στο 59ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε στο γκολ με τον Αϊτορ, όμως ο Ισπανός φορ ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε. Στο 63' ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Αϊτόρ, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να το καταλογίζει μετά από υπόδειξη του VAR.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιωαννίδης στο 66' που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επιστροφή ο Παλάσιος νίκησε τον Ρέινα, μειώνοντας σε 3-1.  Αυτό ήταν το πρώτο άστοχο πέναλτι του Φώτη Ιωαννίδη με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι πράσινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 3-2, με τον Ιωαννίδη να κάνει εκπληκτική κούρσα, να γυρνά την μπάλα στον αφύλακτο Αϊτόρ, ο τελευταίος όμως έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 81' ο Παναθηναϊκός έφτασε στην περαιτέρω μείωση του σκορ, με τον εκπληκτικό Ιωαννίδη να φεύγει στην επίθεση και με εξαιρετικό πλασέ να νικά τον Ρέινα για το 3-2.

Στο 90'+1' ο Μπρινιόλι πραγματοποίησε την επέμβαση της χρονιάς λέγοντας τρείς φορές όχι σε ισάριθμα τετ-α-τετ της Βιγιαρεάλ. Τρία λεπτά αργότερα σπουδαία ευκαιρία με τον Ιωαννίδη που βγήκε τετ-α-τετ και πάλι αλλά τον πρόλαβε η άμυνα της Βιγιαρεάλ.

Άιντραχτ - ΠΑΟΚ 1-2

Ο ΠΑΟΚ έκανε εκπληκτικό ματς στην Φρανφκούρτη και για άλλη μια φορά αποδείχτηκε ο κακός δαίμονατς της Άιντ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας και την υποστήριξη 5.000 οπαδών του και μόλις στο 2ο λεπτό ο Σαμάτα μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Μετά το 10λεπτο η Άιντραχτ άρχισε να πιέζει και μέσα σε ένα λεπτό απείλησε δύο φορές την εστία του ΠΑΟΚ με Μαρμούς και Σαϊμπί, με το σουτ του δεύτερου να αποκρούει σε κόρνερ ο Κοτάρσκι στο 11'.

Στο 13' ο Τάισον προσπάθησε να απειλήσει την εστία της Άιντραχτ, με τον Τραπ όμως να μπλοκάρει σταθερά το σουτ του παίκτη του ΠΑΟΚ.  Στο 25' ο ΠΑΟΚ απειλήθηκε για δεύτερη φορά, με τον Κοτάρσκι όμως να λέει όχι στον Ενκουνκού, διατηρώντας το 0-0.

Τρία λεπτά αργότερα διπλή φάση για τον ΠΑΟΚ, με Τάισον και Μουργκ να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. Ο Τραπ νίκησε τον Μουργκ στο τετ-α-τετ του 29ου λεπτού.

Το ίδιο έκανε και ο Κατάρσκι στο 32' νικώντας με τα πόδια τον Μορμούς στο τετ-α-τετ. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ λειτούργησε εξαιρετικά στην άμυνα και πήγε στο ημίχρονο με το 0-0.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα του ΠΑΟΚ κόντρα στην Άιντραχτ στη Γερμανία

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο δεύτερο μέρος να αιφνιδιάσει και πάλι την Άιντραχτ, με τον Κετζιόρα στο 55' να γράφει το 0-1 και τους χιλιάδες οπαδούς του ΠΑΟΚ να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 58' όμως η Άιντραχτ απάντησε με τον Μαρμούς, ισοφαρίζοντας ταχύτατα σε 1-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε υπομονή και έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 73' με τον Ζίφκοβιτς να αξιοποιεί την ασταθή επέμβαση του Τραπ σε σουτ του Τόμας και να γράφει το 1-2.

Ρέιντζερς - Άρης Λεμεσού 1-1

Στη Σκωτία ο Άρης πήγε για να πάρει αποτέλεσμα κόντρα στους Ρέιντζερς για να έχει ελπίδες πρόκρισης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά όμως ο Άρης ισορρόπησε γρήγορα και μάλιστα στο 10' απείλησε με τον Κατζού, αναγκάζοντας τον Μπάτλαντ να πετάξει τη μπάλα κόρνερ. Στο 27' οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 1-0 αλλά στην αντεπίθεση ο Μπαμπίκα σκόραρε για τον Άρη γράφοντας το 0-1 στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ασίστ του Κοκόριν ήταν καταπληκτική με τον φορ του Άρη Λεμεσού να περνά και τον Μπάτλαντ και να σκοράρει.

Στο 35' μάλιστα ο Ρώσος θα μπορούσε να σκοράρει ο ίδιος, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από τα δοκάρια των Σκωτσέζων.

Ο Μπαμπίκα σκοράρει για τον Άρη Λεμεσού
Ο Μπαμπίκα σκοράρει για τον Άρη ΛεμεσούAndrew Milligan/PA Wire

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γρήγορο γκολ από τη Ρέιντζερς, με τον Μακγκόσλαντ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 49' μετά από ασίστ του Ντανίλο Περέιρα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για το δεύτερο γκολ με την άμυνα του Άρη και τον Βανά να αντέχουν. Μετά το 75' η κυπριακή ομάδα τα έπαιξε όλα για όλα για να φτάσει σε δεύτερο γκολ με τον Στεπίνσκι να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 1-2 στο 79'.