Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ πρώτοι στους ομίλους τους στο Γιουρόπα και το Κονφερενς Λιγκ

Γιουρόπα Λιγκ
Γιουρόπα Λιγκ Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo

Οι «πράσινοι» πήραν ισοπαλία στο Ισραήλ και ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Άιντραχτ μετά από μεγάλο ματς στην Τούμπα

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έπιασαν κορυφή στους ομίλους τους σε Conference και Europa League, με τον Δικέφαλο να παίρνει σπουδαία νίκη στην Τούμπα επί της Άιντραχτ και τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται στο Ισραήλ αλλά να φεύγει με το 0-0 από την έδρα της Μακάμπι Χάιφα.

Μακάμπι Χάιφα - Παναθηναϊκός 0 - 0

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη τελική στο ματς, με τον Μαντσίνι στο 4' να σουτάρει εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Μακάμπι.

Στο 8' ο Νταβίντ βρέθηκε απέναντι στον Μπρινιόλι και το αδύναμο πλασέ που επιχείρησε πέρασε εκτός εστίας, με τον ρέφερι να δίνει κόρνερ.

Στο 14' η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε από τη Μακάμπι Χάιφα, με τον Νταβίντ να σουτάρει δυνατά και τον Μπρινιόλι να πετάει τη μπάλα κόρνερ. Αμέσως μετά την εκτέλεση ο Ιταλός πορτιέρε δεν έκανε καλή έξοδο και χρειάστηκε η απομάκρυνση του Βιλένα πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σεκ για τη Μακάμπι.

Στο 17' ο Παναθηναϊκός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Ιωαννίδη να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Μακάμπι.

Στο 20' ήταν η σειρά της Μακάμπι να φτάσει στο γκολ, με τον Χαλαϊλί να σουτάρει από πλάγια εντός περιοχής και τον Μπρινιόλι να αποκρούει.

Στο 26' ο Βιλένα βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή αλλά το συρτό σουτ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Μακάμπι.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή όμως η κεφαλιά ψαράκι μετά τη σέντρα του Βιλένα πέρασε απελπιστικά άουτ.

Στο 39' μετά από λάθος του Χουάνκαρ, η μπάλα έφτασε στον Χαλαϊλί που σούταρε δυνατά αλλά ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Μακάμπι απείλησε στο 52' με τον Χαλαϊλί και πάλι να πιάνει την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Σένκεφελντ και έφυγε κόρνερ.

Στο 59' μεγάλη ευκαιρία για τη Μακάμπι, με τον Μπρινιόλι να διώχνει τη μπάλα με το πόδι στο δυνατό σουτ του Νταβίντ.

Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει απολύτως τον έλεγχο στο κέντρο και στο 63' ο Νταβίντ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπρινιόλι αλλά το πλασέ του κόπηκε τελευταία στιγμή με τάκλιν του Σένκεφελντ.

Στο 71' η Μακάμπι έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μπρινιόλι να σώζει την εστία του Παναθηναϊκού σε σχεδόν εξ επαφής κεφαλιά του Χαλαϊλί.

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου

1. Παναθηναϊκός 4

2. Βιγιαρεάλ 3

3. Ρεν 3

4. Μακάμπι Χάιφα 1

ΠΑΟΚ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1

Στην κατάμεστη Τούμπα, η Άιντραχτ απείλησε πρώτη με τον Ενκουνκού να βρίσκεται μόνος του στα πλάγια της περιοχής στο 7ο λεπτό αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 10' ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να κάνει τελική, με τον Βιεϊρίνια να στέλνει τη μπάλα άουτ με σουτ στην κίνηση μετά από πάσα του Ζίφκοβιτς.

Έξι λεπτά αργότερα η Τούμπα σηκώθηκε στο πόδι, καθώς ο Σαμάτα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Γερμανών μετά από ασίστ του Ζίφκοβιτς. Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR και τελικά δεν μέτρησε καθώς ο Τανζανός φορ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 28' όμως, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 1-0 με τον συνήθη ύποπτο, Άντριγια Ζίφκοβιτς, να σκοράρει με υπέροχη εκτέλεση φάουλ.

Η Άιντραχτ ανέβασε ρυθμό μετά το γκολ όμως η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν καλά οργανωμένη και δεν έδωσε πολλές ευκαιρίες για γκολ στους Γερμανούς.

Στο 37' ο Σκίρι δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κοτάρσκι που με υπέροχη επέμβαση κράτησε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνδυάστηκαν ωραία αλλά το σουτ του Οζντόεφ πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Άιντραχτ κράτησε μπάλα και απείλησε νωρίς τον ΠΑΟΚ, με τον Κοτάρσι όμως να δίνει το παρών και να λέει όχι στον Μαρμούς στο 54'.

Στο 61' ο Κνάουφ βρέθηκε σε καλή θέση για την Άιντραχτ αλλά σούταρε άστοχα και δεν ανησύχησε τον Κοτάρσκι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κοτάρσκι ήταν εκεί, αποκρούωντας σε κόρνερ την προσπάθεια για γκολ του Μαρμούς.

Από το κόρνερ, ο Τούτα βρέθηκε σε θέση για το 1-1 όμως αστόχησε και έμεινε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Στο 68' όμως ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για την Άιντραχτ, με τον Μαρμούς να γράφει το 1-1 μετά από τραγικό λάθος του Κουλιεράκη.

Οι Γερμανοί απείλησαν στο 83' με τον Σαϊμπί να σημαδεύτει το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΟΚ σε εκτέλεση φάουλ, με τον Κοτάρσκι να έχει βρει τη μπάλα.

Και εκεί που η Άιντραχτ φαινόταν άκρως απειλητική, ήρθε ο Κουλιεράκης στο 90'+2' να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να χαρίσει μια τεράστια νίκη στον ΠΑΟΚ.

Η βαθμολογία του 7ου ομίλου (Conference)