Το παιδί μεταφέρθηκε στο Παίδων Πεντέλης, νοσηλεύεται ελαφρά τραυματισμένο και αναμένεται να λάβει εξιτήριο την Τετάρτη
Ένας 9χρονος μαθητής δημοτικού σχολείου της Κηφισιάς καταπλακώθηκε από σιδερένια πόρτα και χρειάστηκε να μεταφερθεί σε νοσοκομείο, όπου σύμφωνα με πληροφορίες που μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ νοσηλεύεται εκτός κινδύνου και αναμένεται να λάβει εξιτήριο την Τετάρτη.
Σύμφωνα με τη Αστυνομία, το περιστατικό σημειώθηκε περίπου στις 13:30 το μεσημέρι, κάτω από άγνωστες μέχρι στιγμής συνθήκες, την ώρα που εργάτες πραγματοποιούσαν εργασίες στο προαύλιο του σχολείου.
Το ατύχημα σημειώθηκε στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Κηφισιάς. Οπως μεταδίδει η ΕΡΤ, οι εργάτες «διαβεβαίωναν ότι η πόρτα ήταν ασφαλής». Το παιδί παρελήφθη από το ΕΚΑΒ και μεταφέρθηκε χωρίς αιμορραγία στο Παίδων Πεντέλης.
Σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες για το περιστατικό η Αστυνομία συνέλαβε τον εργολάβο του έργου και δύο εργάτες, οι οποίοι αναμένεται την Τετάρτη να οδηγηθούν στον Εισαγγελέα.