Στάλθηκαν μαζικά από χώρα του εξωτερικού σύμφωνα με την ΕΛΑΣ
Φάρσα αποδείχθηκε το μήνυμα που στάλθηκε το πρωί, μαζικά μέσω email, στο οποίο αναφερόταν πως είχαν τοποθετηθεί βόμβες σε σχολεία σε διάφορες περιοχές της Αττικής.
Σύμφωνα με την Αστυνομία, δεν βρέθηκε κάτι ύποπτο κατά την διάρκεια των ελέγχων που έγιναν στα συγκεκριμένα σχολεια.
Όπως τόνισε η ΕΛΑΣ σε ανακοίνωση της, τα email στάλθηκαν από χώρα του εξωτερικού ενώ γίνεται έρευνα από την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για τον εντοπισμό του αποστολέα.
Σύμφωνα με την Αστυνομία οι απειλές αφορούν τουλάχιστον 35 σχολεία σε Γέρακα, Αιγάλεω, Ηλιούπολη, Χαϊδάρι, Παλλήνη.
Σύμφωνα με ρεπορτάζ της ΕΡΤ, τα πρώτα στοιχεία της υπηρεσίας ηλεκτρονικού εγκλήματος δείχνουν ότι πρόκειται για μαζική αποστολή από τον ίδιο αποστολέα, ο οποίος φέρεται να είναι Ρώσος φαρσέρ.