EventsEventsΠοντάκαστ

Euro 2024: Στους «16» με γκολ buzzer beater η Ιταλία - Αήττητη στον όμιλό της η Ισπανία

Ferran Torres
Από George Dimitropouloseuronews
Δημοσιεύθηκε

Η Κροατία τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου της και πλέον η πρόκρισή της στην επόμενη φάση θα εξαρτηθεί από τους συνδυασμούς των αποτελεσμάτων των άλλων ομίλων

Με ένα γκολ «ποίημα» του Ματία Τζακάνι στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ηΙταλία ισοφάρισε σε 1-1 την Κροατία και πήρε την απευθέιας πρόκριση για την φάση των «16» του Euro 2024.

Η κάτοχος του τροπαίου βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού ο σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης Λούκα Μόντριτς άνοιξε το σκορ για τους Κροάτες στο 55ο λεπτό.

Η «σκουάντρα ατζούρα» όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Σπαλέτι ανάκετεψε την τράπουλα, έριξε στον αγώνα όλους του τους επιθετικούς και εν τέλει δικαιώθηκε αφού ο Τζακάνι που μπήκε μόλις λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ενενηντάλεπτου, σκόραρε με εντυπωσιακό πλασέ, σοκάροντας τους Κροάτες που έφτασαν μια ανάσα από την απευθείας πρόκριση.

Στην επόμενη φάση η Ιταλία θα αντιμετωπίσει την Ελβετία.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Αλβανία ήθελε μόνο νίκη απέναντι στην βαθμολογικά αδιάφορη Ισπανία. Οι «φούριας ρόχας» παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα. Οι παίκτες της Αλβανίας πίεσαν στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως το γκολ του Φεράν Τόρες στο 13ο λεπτό τους αποσυντόνισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αλβανία έφτασε πολύ κοντά στο γκολ της ισοφάρισης με τον Μπρόγια, όμως οι ισπανοί κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους.

Έτσι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση με εννέα βαθμούς και το απόλυτο τρία στα τρία, κάτι που είχε συμβεί τελευταία φορά στο Euro του 2008, όταν σήκωσαν την κούπα για πρώτη φορά ύστερα από πολλές δεκαετίες.