Παρίσι 2024: «Ίδρωσε», αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Πνευματικά Δικαιώματα ΑΠΕ - ΜΠΕ
Από euronews with ΑΠΕ - ΜΠΕ
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Πρόκριση με επίδειξη δύναμης για την Σάκκαρη

Καθόλου μα καθόλου εύκολη δεν ήταν η πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά στο Ολυμπιακό πρόγραμμα των Αγώνων του Παρισιού. Ο Έλληνας τενίστας δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στον Βέλγο Ζιζού Μπερχς, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 σετ και το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο Παρίσι έχοντας υψηλές βλέψεις πήρε στο τάι μπράικ το πρώτο σετ με 7-6, στο δεύτερο... δεν υπήρχε στο κορτ με τον Μπερχς να κάνει επίδειξη δύναμης και με 6-1 να ισοφαρίζει.

Στο τρίτο, όμως, ο Τσιτσιπάς «πήρε το αίμα του πίσω»... και απαντώντας με τον ίδιο τρόπο (6-1) έκλεισε το παιχνίδι με 2-1 σετ και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό, Ντάνιελ Έβανς (νο 59 στον κόσμο).

Αποκλείστηκε ο Πέτρος Τσιτσιπάς

Ο Πέτρος Τσιτσιπάς βρέθηκε από... σπόντα στο ταμπλό του απλού ανδρών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», αλλά δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση απέναντι στον Ολλανδό Τάλον Χρίκσπουρ. Ο Ελληνας τενίστας, που προσκλήθηκε να αγωνιστεί λόγω της απόσυρσης του Βρετανού Κάμερον Νόρι, ηττήθηκε 6-2, 6-3 μετά από μία ώρα και δύο λεπτά, αποκλείστηκε και πλέον θα επικεντρωθεί στην προσπάθειά του στο διπλό, μαζί με τον αδελφό του Στέφανο.

Η Μαρία Σάκκαρη άνοιξε το πρόγραμμα της Κυριακής στο «Σουζάν Λενγκλέν» αντιμετωπίζοντας την Μαυροβούνια Ντάνκα Κόβινιτς με μια ημέρα καθυστέρηση, καθώς οι χθεσινοί αγώνες είχαν αναβληθεί λόγω της βροχόπτωσης στο Παρίσι.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην αντίπαλό της παραχωρώντας μόλις ένα game στο παιχνίδι, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, πριν τελειώσει τον αγώνα με 6-0, 6-1 ύστερα από 58 λεπτά αγώνα.

Στον β΄ γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά (φάση των «32») η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζεύγους ανάμεσα στις Εκατερίνα Αλεξαντρόβα και Γιουάν Γιου, που αγωνίζονται αργότερα την Κυριακή.

Στο πρώτο σετ η μετέπειτα νικήτρια έπαιζε, ουσιαστικά, μόνη: χάνοντας μόλις τρεις πόντους στο σερβίς της και «σπάζοντας» εκείνο της Κόβινιτς άλλες τρεις φορές έφτασε σε ένα εμφατικό 6-0 ύστερα από 24 λεπτά παιχνιδιού, με την Κόβινιτς να δυσκολεύεται πολύ να ακολουθήσει το ρυθμό, καθώς προερχόταν από πολύμηνη αποχή.

Στο δεύτερο σετ η Μαυροβούνια ξεκίνησε με break, στη μοναδική φορά που προηγήθηκε στον αγώνα. Η απάντηση της αντιπάλου της ήταν έξι συνεχή κερδισμένα games, αφού στο τελευταίο εξ αυτών χρειάστηκε να απαλείψει, συνολικά, 4 break points της Κόβινιτς.

Μερικές ώρες αργότερα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έμαθε την αντίπαλό της στη φάση των «32». Είναι η Κινέζα Γιουάν Γιου, Νο40 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, η οποία απέκλεισε την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα στα τρία σετ (7-5, 6-7, 6-2).

Οι δύο τενίστριες έχουν αναμετρηθεί δύο φορές έως τώρα, με την παράδοση να είναι με το μέρος της Σάκκαρη καθώς μετρά δύο νίκες σε δύο νίκες, με τελευταία την εφετινή στο Μαϊάμι, όπου επιβλήθηκε με 6-2, 6-2.