NewsletterNewslettersEventsΕκδηλώσειςΠοντάκαστ

Παρίσι 2024: Τέταρτος ο Χρήστου στα 100μ. ύπτιο - «Καλπασμός» Σάκκαρη, Τσιτσιπά στον 3ο γύρο

Ολυμπιακοί 2024 - Τελικός ύπτιο - Απόστολος Χρήστου
Ολυμπιακοί 2024 - Τελικός ύπτιο - Απόστολος Χρήστου Πνευματικά Δικαιώματα ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΧΗΡΑΣ/ 2024 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Πνευματικά Δικαιώματα ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΧΗΡΑΣ/ 2024 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Ο Έλληνας κολυμβητής έχασε το βάθρο για μόλις 0,02 του δευτερολέπτου - Εύκολα στον τρίτο γύρο του τένις η Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς - Τι έκαναν Έλληνες και Κύπριοι στα υπόλοιπα αθλήματα.

Μια ανάσα στην κυριολεξία χώρισε τον Απόστολο Χρήστου από το βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού στα 100μ. ύπτιο, καθώς ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε τέταρτος σε 52.41, ενώ ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι τρίτος με 52.39. Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιταλός Τόμας Τσεκόν (52.00) και το αργυρό μετάλλιο πήγε στον Κινέζου Σου Τζιάγιου (52.32).

Αντίθετα, πολύ μακριά από τις δυνατότητές του έμεινε ο Δημήτρης Μάρκος στα προκριματικά των 800μ. ελεύθερο. Ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε χρόνο 8:01.37, σχεδόν 13 δευτερόλεπτα πίσω από το ατομικό - και πανελλήνιο - ρεκόρ που πέτυχε τον περασμένο μήνα στο Βελιγράδι, και περιορίστηκε στην 26η θέση της συνολικής κατάταξης. Ο Μάρκος έκανε ένα καλό πρώτο 400άρι, αλλά στη συνέχεια έμεινε αρκετά πίσω και στο τέλος φάνηκε να... παρατάει την κούρσα.

Δώρα Γκουντούρα

Την 5η θέση κατέλαβε στο αγώνισμα της σπάθης η Δώρα Γκουντούρα, η οποία ηττήθηκε στη φάση των «8» από την Μανόν Απιτί Μπρυνέ με 15-13 και αποκλείστηκε από την συνέχεια. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδωσε σκληρή μάχη με την αντίπαλό της, ενώ νωρίτερα είχε λάμψει με την απόδοσή της και στη φάση των «32» και σε εκείνη των «16», ωστόσο η ισχυρή Γαλλίδα ξιφομάχος έβαλε φρένο στην ξέφρενη πορεία της προς το βάθρο.

Η Ελληνίδα ξιφομάχος, νούμερο 6 στο ταμπλό, επικράτησε στους «16» της Σεσιλιά Μπερντέ με 15-7. Νωρίτερα, επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση της Καναδής Πάμελα Μπριντ'Αμούρ (Νο 27) με 15-3 και πήρε το «εισιτήριο» για τους «16».

Χαρακτηριστικό της ευκολίας με την οποία η 27χρονη πρωταθλήτρια κατέβαλε την αντίσταση της Μπριντ'Αμούρ, είναι το γεγονός ότι η Γκουντούρα προηγήθηκε με 12-0 στη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Νικ Ίτκιν - Αλέξανδρος Τοφαλίδης

Παρά το εκπληκτικό ξεκίνημα στους «32» του Ξίφους Ασκήσεων, ο Κύπριος πρωταθλητής Αλέξανδρος Τοφαλίδης ηττήθηκε από τον (δεύτερο στην παγκόσμια κατάταξη) Νικ Ίτκιν με 15-10 και αποκλείστηκε.

Στο τένις γυναικών, η Μαρία Σάκκαρη χρειάστηκε σχεδόν μία ώρα για να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο της Γιουάν Γιου με 2-0 σετ (6-2, 6-1) και να προκριθεί για δεύτερη διαδοχική φορά στη φάση των «16» των Ολυμπιακών Αγώνων. Απέναντι στην (νούμερο 3 στην παγκόσμια κατάταξη) Ελληνίδα πρωταθλήτρια στον 3ο γύρο του τουρνουά θα βρεθεί η Μάρτα Κόστσιουκ, η οποία νίκησε επίσης με 2-0 την Κλάρα Μπυρέλ.

Στέφανος Τσιτσιπάς

Αντίθετα από την Σάκκαρη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν χρειάστηκε ούτε καν μία ώρα για να περάσει στους «16». Ο νούμερο 3 στον κόσμο Έλληνας τενίστας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο ματς του με τον Ντάνιελ Έβανς, τον οποίο νίκησε με 2-0 σετ (6-1, 6-2) και προκρίθηκε εύκολα στον τρίτο γύρο.

Όσο καλά τα πήγαν κατά μόνας η Μαρία και ο Στέφανος, τόσο καλά δεν τα πήγαν την ίδια ημέρα ως ομάδα στο διπλό μικτό. Το ελληνικό ντουέτο ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 7-6) από το αντίστοιχο ολλανδικό των Σουρς/Κούλχοφ και αποκλείστηκε από την συνέχεια.

Άνετη πρόκριση στα ημιτελικά για τα ελληνικά κουπιά

Οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Πέτρος Γκαϊδατζής προκρίθηκαν στον ημιτελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το ελληνικό «δίδυμο» της κωπηλασίας, τερμάτισε στην 1η θέση της πρώτης επαναληπτικής σειράς, που διεξήχθη τη Δευτέρα, καθώς κάλυψε τα δύο χιλιόμετρα της διαδρομής σε έξι λεπτά, 39 δευτερόλεπτα και 46 εκατοστά.

Οι Ελληνες κωπηλάτες πήραν το προβάδισμα μετά τα πρώτα 500 μέτρα και σταδιακά αύξησαν την διαφορά τους από τους Γάλλους, Ουγκό Μπερεϊ και Φερντινάντ Λούντβιχ, οι οποίοι τερμάτισαν (6:50.98) σε απόσταση 50 (!) και πλέον μέτρων από το ελληνικό πλήρωμα.

Την πρόκριση για τον ημιτελικό, πήραν και οι Αργεντινοί, Αλεχάντρο Κολομίνο και Πέδρο Ντίξον, τερματίζοντας στην τρίτη θέση (6:52.94).

Τέλος, η Κύπρια ιστιοδρόμος Νατάσα Λάππα βρίσκεται στην 23η θέση στο σύνολο μετά τις πρώτες δύο ιστιοδρομίες, στην πρώτη εκ των οποίων πλασαρίστηκε 17η, αλλά στη δεύτερη ακυρώθηκε για πρόωρη εκκίνηση. Σημειώνεται ότι, λόγω καιρικών συνθηκών, τη Δευτέρα στη Μασσαλία έγιναν μόνο οι δύο από τις πέντε προγραμματισμένες ιστιοδρομίες. Μέχρι την 1η Αυγούστου είναι προγραμματισμένες άλλες 15 και ο τελικός θα διεξαχθεί στις 2 Αυγούστου με τις πρώτες δέκα της βαθμολογίας.