Έκτακτη είδηση
This content is not available in your region

Οι ακροάσεις των Ευρωπαίων Επιτρόπων ζωντανά

Οι ακροάσεις των Ευρωπαίων Επιτρόπων ζωντανά
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Αυτές τις μέρες το Ευρωκοινοβούλιο… περνάει από κόσκινο τους νέους Επιτρόπους της ΕΕ οι οποίοι πήραν το χρίσμα από το νέο Πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζαν Κλοντ Γιούνκερ.

Κάθε Επίτροπος θα εμφανιστεί ενώπιον της αρμόδιας επιτροπής του Ευρωκοινοβουλίου που σχετίζεται με το αντίστοιχο χαρτοφυλάκιο.

Η διαδικασία διαρκεί τρεις ώρες.

Αρχικά, ο νέος Επίτροπος ανοίγει τη συνεδρίαση με μία ομιλία και στη συνέχεια απαντάει στις πέντε ερωτήσεις των ευρωβουλευτών.

Στη συνέχεια η αρμόδια επιτροπή πρέπει να ολοκληρώσει την αξιολόγησή της μέσα σε 24 ώρες μετά την ακρόαση. Μπορεί να ζητήσει περισσότερες πληροφορίες εγγράφως. Μία ξεχωριστή αξιολόγηση για κάθε Επίτροπο αποστέλλεται στη Διάσκεψη των Προέδρων των Επιτροπών και τη Διάσκεψη των Προέδρων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου οι οποίες θα καταρτίσουν ένα σχέδιο ψηφίσματος που θα ψηφιστεί στην Ολομέλεια.

Η ακρόαση του Έλληνα επιτρόπου Δημήτρη Αβραμόπουλου αναμένεται με ενδιαφέρον την Τρίτη 30 Σεπτέμβρη που συμπίπτει με τη θλιβερή επέτειο του ενός χρόνου από την τραγωδία στη Λαμπεντούζα.

#EPHEARINGS2014

Twitter Dashboard ephearings2014.eu/epdashboard

Αναλυτικά οι ακροάσεις:

  • Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου


  • 14:30-17:30 Καρμένου Βέλια (Μάλτα), Περιβάλλον, θαλάσσιες υποθέσεις και Αλιεία

    14:30-17:30 Σεσίλια Μάλμστρομ (Σουηδία), Εμπόριο

    18:00-21:00 Νέβεν Μιμίκα (Κροατία), Διεθνής Συνεργασία και Ανάπτυξη

    18:00-21:00 Γκίντερ Έτινγκερ (Γερμανία), Ψηφιακή Οικονομία και Κοινωνία

  • Τρίτη 30 Σεπτεμβρίου

  • 09:00-12:00 Κάρλος Μοέδας (Πορτογαλία) Έρευνα, Επιστήμη και Καινοτομία

    09:00-12:00 Βουτένις Αντριουκαΐτις (Λιθουανία), Υγεία και Ασφάλεια Τροφίμων

    13:30-16:30 Δημήτρης Αβραμόπουλος (Ελλάδα), Μετανάστευση και Εσωτερικές Υποθέσεις

    13:30-16:30 Γιοχάνες Χαν (Αυστρία), Ευρωπαϊκή Πολιτική Γειτονίας και Διαπραγματεύσεις για τη Διεύρυνση

    18:00-21:00 Χρήστος Στυλιανίδης (Κύπρος), Ανθρωπιστική βοήθεια και διαχείριση κρίσεων

    18:00-21:00 Μάρος Σέφτσοβιτς (Σλοβακία) Μεταφορές και διάστημα

  • Τετάρτη 1 Οκτωβρίου

  • 09:00-12:00 Κορίνα Κρέτου (Ρουμανία), Περιφερειακή Πολιτική

    09:00-12:00 Μαριάν Τίσεν (Βέλγιο), Απασχόληση, Κοινωνικές Υποθέσεις, Δεξιότητες και Εργασιακή Κινητικότητα

    13:30-16:30 Τζόναθαν Χιλ (Μεγ. Βρετανία), Χρηματοπιστωτική σταθερότητα, χρηματοπιστωτικές υπηρεσίες και Ένωση Κεφαλαιαγορών

    13:30-16:30 Βέρα Γιούροβα (Τσεχία), Δικαιοσύνη, προστασία των καταναλωτών και ισότητα των φύλων

    18:00-21:00 Τίμπορ Νάβρατσιτς (Ουγγαρία), Εκπαίδευση, Πολιτισμός, Νεολαία και Ιδιότητα του πολίτη

    18:00-21:00 Μιγκέλ Αρίας Κανιέτε (Ισπανία), Κλιματική Αλλαγή και Ενέργεια

  • Πέμπτη 2 Οκτωβρίου

  • 09:00-12:00 Πιερ Μοσκοβισί (Γαλλία), Οικονομικές και χρηματοπιστωτικές υποθέσεις, φορολογία και τελωνειακή ένωση

    09:00-12:00 Φιλ Χόγκαν (Ιρλανδία), Γεωργία και αγροτική ανάπτυξη

    13:30-16:30 Κρισταλίνα Γκεοργκίεβα (Βουλγαρία), Προϋπολογισμού και Ανθρωπίνου Δυναμικού

    13:30-16:30 Ελζμπιέτα Μπιένκοβσκα (Πολωνία), Εσωτερική Αγορά, Βιομηχανία, Επιχειρηματικότητα και ΜΜΕ

    18:00-21:00 Μαργκρέτε Βέσταγκερ (Δανία), Ανταγωνισμός

  • Δευτέρα 6 Οκτωβρίου

  • 14:30-17:30 Βάλντις Ντομπρόβσκις (Λετονία), Ευρώ και κοινωνικός διάλογος

    14:30-17:30 Αλένκα Μπράτουσεκ (Σλοβενία), Ενεργειακή Ένωση

    18:30-21:30 Άντρους Άνσιπ (Εσθονία), Ενιαία Ψηφιακή Αγορά

    18:30-21:30 Φεντερίκα Μογκερίνι (Ιταλία) Ύπατη Εκπρόσωπος της Ένωσης για Θέματα Εξωτερικής Πολιτικής και Πολιτικής Ασφαλείας

  • Τρίτη 7 Οκτωβρίου

  • 09:00-12:00 Γιούρκι Κατάινεν (Φινλανδία), Απασχόληση, Ανάπτυξη, Επενδύσεις και Ανταγωνιστικότητα

    09:00-12:00 Φρανς Τίμερμανς (Ολλανδία), Α’ Αντιπρόεδρος- Βελτίωση της νομοθεσίας, Διοργανικές σχέσεις, Κράτος Δικαίου και Χάρτης των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων